Nástroje pro vyhledání českého ekvivalentu ukrajinského léku

V České republice je podle dostupných informací již přes 240 000 ukrajinských uprchlíků. Někteří z nich jsou chronicky nemocní a užívají pravidelně léky. Ti potřebují pokračovat v nastavené léčbě. Společnost IQVIA vyvinula s využitím ukrajinské databáze Proxima jednoduchý nástroj sloužící k identifikaci českých a slovenských ekvivalentů ukrajinských léků na předpis. Česká lékárnická komora (ČLnK) pak připravila interaktivní manuál pro vyhledání ekvivalentního léku se stejnou účinnou látkou registrovaného v ČR Manuál je určen především odborné veřejnosti – lékárníkům a lékařům – a je možné ho za předpokladu dodržení citačních pravidel tisknout, kopírovat a volně šířit.

Lékárníci a lékaři potřebují v současné uprchlické situaci často hledat ekvivalentní náhradu ukrajinského léku pro chronicky nemocné pacienty z Ukrajiny. Vedle odlišných názvů léčivých přípravků bývá problematické i jiné písmo – cyrilice. ČLnK proto ve spolupráci se svou členkou Gannou Papish, lékárnicí ukrajinské národnosti pracující v lékárně v Rychnově nad Kněžnou, připravila praktickou pomůcku pro vyhledání českého ekvivalentu.
Vedle tohoto návodu je v manuálu také slovníček základních jednotek používaných v lécích a slovníček lékových forem, včetně fonetického přepisu.
Dokument v interaktivní podobě a v podobě tiskového PDF je možné volně šířit, sdílet nebo tisknout. Zástupci ČLnK věří, že pomůcka nalezne praktické využití a pomůže k zajištění správné medikace chronicky nemocných pacientů z řad uprchlíků z Ukrajiny.

Společnost IQVIA zase vyvinula s využitím ukrajinské databáze Proxima jednoduchý nástroj
sloužící k identifikaci českých a slovenských ekvivalentů ukrajinských léků na předpis. Po otevření webové stránky ukrainemedlist.solutions.iqvia.com stačí v horní části vybrat požadovaný stát a následně zadat název ukrajinského léku nebo molekuly, případně i další relevantní informace. Stránka následně zobrazí seznam ekvivalentních produktů v dané zemi.
Tento bezplatný nástroj je určený pouze pro referenční účely. Volba léčby a preskripce plně závisí na individuálním rozhodnutí lékaře.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail