Kongres Eastlog 2022 se zaměří na aktuální výzvy a proměnu role člověka v logistice

Kongres Eastlog 2022 se zaměří na aktuální výzvy a proměnu role člověka v logistice

Jedna krize, ta v důsledku koronavirové pandemie, ještě zcela neskončila. A už je tu další, dokonce související s válečným konfliktem, čemuž jsme my, Evropané, během několika desítek let mírového soužití téměř odvykli. Nejen válka na Ukrajině sama o sobě, ale i rozsáhlé sankce vůči Rusku a odchod mnoha mezinárodních firem z tamního trhu ovlivní globální ekonomiku a potažmo logistiku. I o tom bude řeč na jubilejním, již 25. ročníku kongresu Eastlog, který proběhne 12.–13. 5. 2022 v pražském kongresovém centru O2 universum. Časopis Pharma Profit je tradičním mediálním partnerem kongresu.

Nejen pandemie tedy zasáhla a nadále zasahuje logistiku a dodavatelské řetězce. Na kongresu Eastlog si spolu s účastníky položíme klíčovou otázku, jak se v poslední době redefinovala role člověka v logistice. Změnil a mění se trvale způsob, jak člověk v logistice vykonává práci? Urychlila se automatizace, digitalizace a zavádění robotiky? Na jaké pozice směřují lidé, kterým vzal práci stroj nebo software? A co jsou nové potřebné kompetence v rámci logistiky?

Opět řada inspirativních řečníků

I pro letošní ročník kongresu se podařilo získat inspirativní řečníky. Bude mezi nimi například Alan McKinnon, který je profesorem logistiky na Kühne Logistics University v Hamburku a jenž se ve své přednášce zaměří na možné cesty ke snižování dopadů logistiky na životní prostředí a její dekarbonizaci. Michal Šmíd z Amazonu se společně s Pavlem Sovičkou z Panattoni bude věnovat tématu robotizace logistických nemovitostí a jejím vlivem na zaměstnance. Tomáš Kubica ze společnosti Škoda Auto zacílí na zajímavé projekty automatizace a digitalizace v logistice této automobilky. (Další řečníci budou na webové stránce kongresu a sociálních sítích představováni postupně.)

Lidské zdroje v logistice

K hlavním tématům kongresu budou patřit lidské zdroje v logistice. Home office, karanténa, ošetřovačka, testování, video porady… Pouze několik termínů, které se během posledních dvou let zabydlely ve slovníku nejen HR manažerů. Pandemie změnila fungování člověka v mnoha oborech a v různých firemních oblastech. Některé společnosti se přechodu do digitálního prostředí brání, jiným to zcela nedovoluje povaha práce a další čekají, jak to celé vlastně dopadne. Protože člověk obyčejně jen pomalu přijímá nevynucené změny, zdá se, že koronavirus vyvolal transformaci, která by jinak trvala dlouhá léta. Jak je připravena logistika?

Digitalizace, automatizace a robotizace

Kongres se pochopitelně zaměří i na digitální technologie a zavádění automatizace a robotizace. Jasný dopad pandemie na člověka, v případě firem tedy na zaměstnance, urychlil implementaci automatizovaných a robotizovaných logistických procesů. Miniloady, shuttle systémy, AGV, AMR, strojové učení, drony, platooning, autonomní kurýři… Po pandemii bude tlak na tento typ technologických inovací pokračovat na plné obrátky. Budoucnost zkrátka patří digitalizaci a robotizaci ve výrobě i v logistice. Jak rychlý bude tento přerod a zůstane na jeho konci nějaké místo pro člověka?

Zelená logistika

Klimatická změna je nepochybně jedním z největších problémů, kterým lidská společnost čelí, a tak ji nemůže pominout ani kongres Eastlog. Vnímáme ji tím intenzivněji, čím víc máme co ztratit. A moderní společnost rozhodně má co ztratit. Debata o zelené tranzici není jednoduchá, protože před námi stojí obří problém, a my na něj nemáme dostatečně robustní a plnohodnotnou odpověď. Uvažování o zelené ekonomice, výrobě, logistice a společnosti je proto nelehké, plné tápání, nekritických pohledů i odmítání, vysokých nákladů a mnoha ztrát. Představuje zelená logistika nevyhnutelnou součást celého řešení?

Proměny logistiky retailu a FMCG

Maloobchod a segment FMCG prošly náročnou zkouškou, čemuž se kongres Eastlog bude rovněž věnovat. Ukázalo se, že tyto obory se dokážou vypořádat nejen s výpadky zboží, surovin a obalů, ale že zvládají i výpadky lidí ve výrobě, ve skladech či v prodejnách. Mezitím ještě procházely vlnou zrychlené a mnohdy i vynucené digitalizace. Máloco mohlo přimět retail k tak rychlému přechodu do e-commerce než právě pandemie, která ze zákazníka, jenž celá léta tlačil vozík kamenným obchodem, učinila „přes noc“ sofistikovaného nakupujícího využívajícího tablet, srovnávače zboží, platební brány a změny v závozových systémech kurýrů. Jaké novinky to přináší pro logistiku?

Bizlog, Logistický Business Mixer, Seelog

Jako je tomu každý rok, nebude pochopitelně ani na letošním kongresu chybět oblíbená sekce Bizlog, tedy krátké schůzky sloužící k navazování kontaktů a rozvíjení obchodních příležitostí. Večer po skončení konferenčního programu se návštěvníci mohou uvolnit při populárním (neformálním) Logistickém Business Mixeru, včetně networkingu a aktivit pro zábavu i rozptýlení. A druhý den kongresu čekají i tentokrát na zájemce v rámci sekce Seelog exkurze do pokročilých logistických provozů.

Registrujte se ještě dnes

Registrace na kongres je otevřena a zájem logistických profesionálů je velký. Pokud již víte, že se chcete kongresu Eastlog 2022 zúčastnit, zaregistrujte se a zajistěte si své místo: https://www.eastlog.cz/registrace/

Jako každý rok je pro uživatele logistických služeb vstup zdarma!

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail