Vznik epidemie chřipky ještě nelze vyloučit

Vznik letošní chřipkové epidemie není podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Jana Kynčla, Ph.D., zatím možné definitivně vyloučit. V současnosti zaznamenávají laboratoře jen jednotky případů chřipky, zejména typu A/H3. K šíření respiračních infekcí může podle něj přispět i migrace z Ukrajiny, sdělil ČTK.

„Vzhledem k současné situaci, kdy dochází k přesunu velkého počtu osob a k jejich nahromadění v záchytných centrech, také může dojít k rozšíření respiračních infekcí,“ řekl Jan Kynčl.

Na to, že se chřipka v předchozích dvou letech v České republice prakticky nešířila, mělo podle něj vliv i nošení respirátorů, které na většině míst skončilo toto pondělí. „Zakrytí nosu a úst je v prevenci chřipky podobně jako u jiných respiračních nákaz vysoce účinnou prevencí při přenosu onemocnění,“ dodal. Povinnost nadále nosit respirátory platí v hromadné dopravě, zdravotních a sociálních zařízeních.

Významně se na snížení šíření infekcí přenášených vzduchem a kapénkami podle něj podílela také další opatření, která byla během pandemie covidu-19 v platnosti. Jde o dodržování rozestupů, apel na častější mytí rukou nebo práce z domova.

V některých evropských zemích včetně Slovenska, Slovinska, Maďarska, Estonska či Irska se ale letos chřipka šíří se střední intenzitou nebo i celoplošně. Podíl chřipkového viru ve vzorcích v některých z nich tvoří za poslední týden i více než deset procent, ve Francii a Itálii kolem 30 procent, v Maďarsku 47 procent a ve Slovinsku 52 procent.

Některé evropské země včetně ČR se naopak v posledních týdnech potýkají s opětovným nárůstem počtu nových případů covidu-19. Podle dat srovnávajících počty nových případů na milion obyvatel počty výrazně stoupají například v Rakousku, Německu, Finsku nebo pozvolný nárůst zaznamenala také Velká Británie nebo Francie.

V ČR začaly počty stoupat minulý týden, zřejmě v souvislosti s šířením nakažlivější varianty omikronu BA.2. Od začátku února výrazně klesá i denní počet provedených testů. Relativní pozitivita diagnostických testů se přitom už od poloviny ledna drží nad 30 procenty. V pondělí byla sedmidenní průměrná pozitivita téměř 37 procent, v Jihočeském či Ústeckém kraji i nad 40 procenty.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail