Loni se prodeje volně prodejných produktů zvýšily o devět procent

Rok 2021 byl pro český farmaceutický průmysl příznivý. Na trhu volně prodejných produktů se nejprodávanější kategorií staly léky proti kašli a dalším respiračním potížím díky růstu o 12 procent. Kategorie vitaminů a dalších doplňků stravy skončila druhá s meziročním 9procentním růstem. Třetí kategorií s ohledem na výši tržeb byly léky na úlevu od bolesti, přestože jejich tržby oproti roku 2020 stagnovaly. Čtvrtou nejprodávanější kategorií byly produkty na podporu trávení s růstem o 6 procent.

„Do celoročního shrnutí se promítla vládou nařízená povinnost testovat zaměstnance na onemocnění covid-19. Pátou nejprodávanější kategorií volně prodejných produktů se náhle stala měřicí a testovací zařízení, mezi která patří i testy na covid-19. Jejich prodeje se meziročně zvýšily o 135 procent a v lékárnách tato kategorie zaznamenala tržby 1,6 mld. Kč,“ říká Mgr. Dominik Herman, produktový ředitel pro Českou republiku a Slovensko společnosti IQVIA.

Svůj podíl na celkových tržbách opět zvýšily internetové lékárny, zatímco v roce 2020 byl jejich podíl 12 %, v roce 2021 vzrostl na 14 %. Internetové lékárny se na celkovém růstu segmentu volně prodejných produktů podílely téměř 30 %, samy zaznamenaly meziroční růst o 22 %. K tématu e-commerce vydala společnost IQVIA v říjnu minulého roku anglicko-jazyčný white paper Pharmacy e-Commerce Handbook: Czech Republic and Slovakia.

Nejprodávanější kategorií v internetových lékárnách byly vitaminy a jiné doplňky stravy s růstem o 19 %, druhé skončily léky proti bolesti s růstem o necelá 2 % a třetí byla již zmiňovaná měřicí a testovací zařízení se 180% tempem růstu. Velmi populární se v oblasti on-line nakupování stala také kosmetika. Kosmetické produkty pro ženy byly čtvrtou nejprodávanější kategorií; tržby se zde zvýšily o 26 %. Kategorie obecné kosmetiky skončila šestá s růstem o 39 % a vlasové produkty obsadily desátou pozici díky 30% zvýšení tržeb ve srovnání s rokem 2020.

„Pokud pomineme náhlý skok kategorie měřicích a testovacích zařízení, dosáhly tyto tři kosmetické kategorie mezi nejprodávanější desítkou vůbec nejrychlejšího růstu. Nicméně na rozdíl od testovacích zařízení, u kterých se v budoucnu očekává návrat do standardních čísel poté, co pomine povinnost testovat zaměstnance, v internetovém prostoru u dermokosmetiky je možné předpokládat udržení jejich pozice,“ dodává Ondřej Frič, MSc., produktový manažer ve společnosti IQVIA.

Veškeré uvedené hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou měřeny v koncových cenách včetně DPH.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail