Jak se prodávají respirátory po zvýšení ceny o DPH?

Navýšení ceny respirátorů FFP2 a FFP3 o 21 procent DPH jejich nákupy v lednu neovlivnilo. Lékárna.cz zatím prodala během letošních lednových dnů o 15 procent víc respirátorů než ve stejném období loni v prosinci.

„Už rok jsou respirátory předmětem prakticky denní potřeby pro ochranu zdraví dětí i dospělých, povinnost nosit respirátory k nám meziročně přivedla 15 tisíc nových zákazníků, za celý loňský rok jsme prodali kolem milionu kusů. Letos už nejsou osvobozené od daně z přidané hodnoty, přesto zůstávají tahounem prodejů na Lékárna.cz společně s antigenními testy,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel e-shopu Lékárna.cz.

Chování zákazníků se v novém roce změnilo v tom, že nyní věnují podstatně více času výběru respirátorů než dosud a u tohoto sortimentu se zdvojnásobil počet klientů ve věkové skupině 65+ (nyní je to 4. nejsilnější věková skupina nakupující tyto zdravotní potřeby), která je všeobecně považovaná za příznivce tradičního nakupování v kamenných prodejnách.

Lékárna.cz prodala v roce 2021, kdy začalo platit povinné nošení respirátorů, téměř milion kusů těchto pomůcek.  Nařízení povinnosti nosit respirátory FFP2 nebo FFP3 zvýšilo prodeje tohoto sortimentu v uvedené internetové lékárně meziročně zhruba 17násobně a přivedlo jí 15 tisíc nových zákazníků, ze kterých každý třetí zůstal on-line nákupům v e-shopu Lékárna.cz věrný.

Lékárna.cz loni utržila v ČR za respirátory celkem 21 milionů korun, v roce 2020 jen 1,2 milionu korun a letošní rok startuje s rostoucím zájmem o zmíněný sortiment. Ten byl v roce 2020 ještě okrajový, od nařízení povinnosti nosit respirátory v lednu 2021 ale kromě tržeb rychle rostla v e-shopu Lékárna.cz i nabídka, a to jak pro dospělé, tak pro děti včetně barevných, obrázkových a designových druhů, po kterých byla poptávka. Momentálně nabízí Lékárna.cz dvacet různých druhů respirátorů FFP2 a FFP3, zákazníci nejčastěji nakupují vícekusová balení.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail