Omikron tvoří v ČR přibližně 50 procent případů

Podle nejnovější analýzy dat od výrobce PCR testů Diana Biotechnologies již dosahuje podíl varianty omikron v ČR přibližně 50 % a její stoupající výskyt se v několika dnech projeví nárůstem celkového počtu nově nakažených. Rychlé šíření varianty omikron pravděpodobně povede k tomu, že vrcholu epidemie dosáhneme již koncem ledna a denní počet nakažených nemocí covid-19 dosáhne násobků dosavadního maxima.

„Naše nejnovější data pocházejí od vybraných partnerských laboratoří aktuálně pokrývajících téměř pětinu PCR testů v ČR. Díky tomu je každý den vyhodnoceno na přítomnost varianty omikron až kolem 20 tisíc testů. Variantu sledujeme od druhé poloviny prosince a výsledky našich analýz ukazují prudký růst podílu nové varianty na celkovém počtu pozitivních případů ve všech sledovaných laboratořích. Průměrný podíl varianty omikron ve sledovaných laboratořích dosáhl k 4. 1. 2021 50 %, což znamená až 5000 případů omikronu za den v celé ČR. Nevidíme už ani jednu laboratoř s podílem omikronu pod 20 % a naopak v Praze některé dosahují až 75 %,“ říká Václav Navrátil, CEO a vědecký ředitel Diana Biotechnologies.

 

Případů bude výrazně více než v předchozích vlnách

„Tím, jak se varianta omikron právě stává v ČR dominantní, poroste v příštích dnech i absolutní počet nově nakažených nemocí covid-19. Vypadá to, že se počet případů varianty omikron zdvojnásobí průměrně přibližně za dva a půl dne. Plní se tak bohužel model, který jsme minulý týden zveřejnili na Twitteru.  Dle aktuálních dat předpokládáme, že pokud se nic nezmění, tak tato vlna může dosáhnout maxima již kolem 25. ledna, kdy by denní počty nových případů mohly dosahovat až 200 tisíc denně. Tolik případů ale určitě nebude odhaleno, při aktuálních kapacitách PCR testy pravděpodobně neodhalí více než 50 tisíc pozitivních případů za den, říká Václav Navrátil.

Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel DIANA Biotechnologies, vysvětluje: „Před koncem roku jsme dokázali naše PCR testy ze slin upravit tak, aby spolehlivě detekovaly variantu omikron. Díky tomu a díky skvělé součinnosti partnerských laboratoří, které naše testy používají, máme nyní téměř v reálném čase přehled o šíření varianty v populaci. V loňském roce jsme takto díky našim testům odhalili nástup britské varianty a tehdy se náš model vývoje ukázal jako velmi přesný. Očekávané počty nově nakažených na konci ledna přesahující 200 tisíc denně proto považujeme za velice znepokojivé, protože při takto vysokém počtu nakažených může dojít k významným omezením fungování klíčové infrastruktury. Domníváme se, že je nutné se na tuto situaci připravit a zároveň vhodným způsobem upravit protiepidemická opatření.“

 

I přes lehčí průběh onemocnění hrozí krátkodobé přetížení systémů

„Určitou nadějí je, že omikron se zdá klinicky příznivější než varianta delta, a navíc se stále zvyšuje proočkovanost populace. Je proto možné, že i při takto velkém počtu nakažených bude méně obětí než v předchozích vlnách. Navíc při takto rychlém průběhu kritická situace potrvá kratší dobu a už začátkem března by se měl počet případů pohybovat maximálně v jednotkách tisíc, ale spíše stovkách denně, uvádí Martin Dienstbier a dodává: „Rádi bychom lidem doporučili, aby byli v následujících týdnech velice obezřetní a dodržovali všechna preventivní opatření, jako je minimalizace rizikových kontaktů, nošení respirátorů a očkování. Dodržování těchto opatření vedoucí ke zpomalení šíření viru má velký smysl, protože může odvrátit aktuálně hrozící přetížení zdravotního systému a výpadky klíčové infrastruktury. Aktuální data ukazují, že počet nově nakažených variantou omikron se každý den zvyšuje asi o 30 %. Pokud se nám podaří snížit nárůst o pouhých 5 až 10 % za den, vlna epidemie se zpozdí o 5 až 10 dní a počet nově nakažených v maximu klesne na polovinu až třetinu.”

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail