Lékárníci upozorňují na porušování zákona ze strany monopolního distributora

Lékárníci z celé ČR se obracejí na Českou lékárnickou komoru (ČLnK) s tím, že jim monopolní distributor odmítá dodávat některé léčivé přípravky určené pro výdej pacientům, přestože je má na skladě. Takové jednání je v přímém rozporu se zákonem o léčivech.

Konkrétně se jedná o společnost Boehringer Ingelheim, která využívá model takzvaných přímých dodávek léků do lékáren (DTP – Direct to pharmacy). ČLnK podala několik podnětů Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), první před dvěma měsíci. SÚKL na podněty dosud neodpověděl. Proto se ČLnK rozhodla na tento problém upozornit veřejně, neboť na něj doplácejí především pacienti.

Na rozdíl od dřívějších problémů s nedostatkovými léky, na které ČLnK upozorňovala před dvěma lety, nechybí některé léky plošně, ale jejich dodávky do lékáren jsou výrazně omezovány ze strany monopolního distributora. Výrobce, který v případě DTP kanálu zároveň řídí distribuci těchto léků, znemožňuje lékárně poskytovat lékárenskou péči některým pacientům. „Výrobce porušuje zákon o léčivech,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK a dodává: „Je nepřijatelné, aby výrobce rozhodoval o tom, ve které lékárně si pacient může vyzvednout léčivý přípravek.”

Česká lékárnická komora má od lékárníků k dispozici e-maily, ve kterých společnost Boehringer Ingelheim zdůvodňuje zamítnutí dodávky léčivých přípravků z naprosto iracionálních důvodů založených na objednávkách lékárny v minulosti. Žádné takové důvody pro odmítnutí objednávky zákon nezná.

 

Boehringer Ingelheim porušení zákona odmítá

V reakci na výše uvedenou tiskovou zprávu ČLnK vydala společnost Boehringer Ingelheim prohlášení, že vždy dodává léčivé přípravky takovým způsobem, aby byla zajištěna jejich dostupnost pacientům včas a v dostatečném množství. A především, aby předešla jejich nedostatku.

„Dosud jsme nezaznamenali žádnou stížnost ze strany pacientů na nedostatek našich léčivých přípravků. Požadavkům lékáren se snažíme maximálně vyhovět, ale zároveň musíme zajistit rovnoměrnou distribuci léčiva po celém trhu – tak, aby pacienti měli léky dostupné po celém území České republiky. Musíme se také důrazně ohradit vůči tvrzení, že porušujeme zákon o léčivech. Zákon stanovuje povinnost zajistit dostupnost léčiv pacientům v České republice, a tuto povinnost bez výjimky splňujeme. Upřímně věříme v tuto prioritu a dle toho jsme nastavili náš distribuční model. Cílem společnosti Boehringer Ingelheim, spol. s.r.o. je zajistit maximální dostupnost našich léčivých přípravků pro pacienty. Proto naše výrobky dodáváme přímo do lékáren a nemocnic a v rámci tohoto modelu se plně řídíme zákony a ostatními předpisy na národní i evropské úrovni. Pacient z tohoto modelu naopak profituje, můžeme flexibilně reagovat na lokální poptávku způsobem adresné distribuce, což také činíme,“ píše se v prohlášení.

Na žádost, zda by se společnost mohla konkrétně vyjádřit k prohlášení ČLnK o tom, že má od lékárníků k dispozici e-maily, ve kterých společnost Boehringer Ingelheim zdůvodňuje zamítnutí dodávky léčivých přípravků z naprosto iracionálních důvodů založených na objednávkách lékárny v minulosti, Ing. Kateřina Kuchařová, patient access & PR manager jmenované společnosti, uvedla: „Dodávky na český trh provádíme vždy ve výši, která pokrývá spotřebu dle výdeje z lékáren spolu s rezervou. Nemělo by tedy vůbec docházet k tomu, že některá lékárna přípravky nemá k dispozici. Obchodní korespondence prostřednictvím e-mailů tedy neprobíhá ´iracionálně´, ale na základě vyhodnocení přesných dat.“

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail