Zdravotnický hackathon vyhrálo zařízení na automatické měření výdeje moči pacientů

Od pátku 19. 11. do neděle 21. 11. se v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) utkalo téměř 200 českých a zahraničních hackerů na akci European Health Hackathon 2021. Akce, jejímž cílem bylo během 48 hodin vytvořit inovace ve zdravotnictví, se konala fyzicky v IKEM i on-line. Vítězem víkendového maratonu se stal projekt UrineMeter, který umožňuje automatické a přesné měření vydané moči pacientů. Díky zařízení se šetří čas zdravotníků, a navíc není potřeba vyrušovat během měření pacienta. Vítěznému týmu s názvem Bit Beasts předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šek na 3 000 eur.

Téměř čtyři desítky inovátorských týmů se už počtvrté potkaly na zdravotnickém hackathonu, který se vzhledem ke covidovým omezením odehrával částečně fyzicky i on-line. Mladí hackeři hledali řešení 15 zdravotnických výzev, které se úzce dotýkají zapojení technologií do diagnostiky a léčby, a to v oblastech, jako jsou kardiologie, diabetes, chronická onemocnění nebo třeba komfort pacienta a orientace ve zdravotnickém zařízení. K dispozici jim byl po celou dobu tým mentorů z řad lékařů IKEM, odborníků na umělou inteligenci a datových analýz.

Odborná porota v neděli odpoledne vybrala vítězný projekt s názvem UrineMeter týmu Bit Beasts, který tvoří Daniel Zábojník, Ondřej Bohatý a Andrej Ladislav Kováč. „Naše zařízení automaticky měří vydanou moč pacientů ve zdravotnických zařízeních. Data se odesílají přes internet do databáze, kde lékař nebo sestra můžou snadno vidět tabulky a důležité hodnoty, aniž by kvůli měření rušili pacienta,“ říká Daniel Zábojník. A dodává: „Téma měření kontinuálního močového výdeje jsme si vybrali záměrně, protože jsem se osobně setkal v nemocnici s problematikou zavedeného katetru. Rádi bychom, kdyby se zařízení podařilo uvést do praxe, a usnadnilo tak práci zdravotníkům.“

 

Oceněné týmy a projekty:

 1. Tým Bit Beasts s projektem UrineMeter (odměna ve výši 3 000 eur) – zařízení, které je umístěné mezi postelí a urinálním sáčkem, přesně měří objem vyloučené moči. Data se odesílají přes internet přímo do informačního systému zdravotnického zařízení.
 2. Tým TOBOR s projektem Urogram by TOBOR (odměna ve výši 2 000 eur) – zařízení s Wi-Fi a Bluetooth konektivitou, které pravidelně měří hodnoty objemu vydané moči a její barvy. Zařízení umožňuje instantní přístup k datům i z mobilního zařízení.
 3. Tým OrangeIsTheNewHack s projektem NephroSense (odměna ve výši 1 000 eur) – řešení pomocí tenzometrických snímačů, které měří hmotnost objemu vydané moči. Výhoda tohoto řešení je přesnost snímačů na desetinu gramu, nízké pořizovací náklady a lze ho využít i k měření nitrožilního příjmu tekutin.

Kromě tří hlavních cen se na závěr hackathonu vyhlašovala tři další zvláštní ocenění od partnerů:

 • Ceny IKEM (headsety na virtuální realitu Oculus Quest 2):
  • Projekt zCase Plus týmu Factorio – řešení predikuje přesný čas příjezdu sanitky s pacientem do nemocnice pomocí dat o počasí, aktuální dopravě i veřejných událostech, jako jsou fotbalové zápasy. Pomocí zCase se navíc pacientova data z databáze FHIR posílají už ze sanitky a personál nemocnice se tak může připravit na konkrétní situaci.
  • Projekt Ikemka týmu Robomeow – mobilní aplikace, fungující jak na desktopu, tak i na mobilních zařízeních, pomáhá návštěvníkům IKEM s navigací a orientací. Po zadání startu a cíle se zobrazí mapa s instrukcemi a pacienta provede hlasový asistent.
 • Cena Edwards Lifesciences (odměna ve výši 2 000 eur): projekt Temporal Convolutional Network for AS detection týmu HvN3rQ – řešení využívá neuronové sítě a framework pro předzpracování dat. Ty posléze využívají demografická data a informace například o QRS komplexu z natočeného EKG a zhodnotí riziko aortální stenózy u jakéhokoliv pacienta.
 • Ceny InterSystem Prize (odměny v celkové výši 5 000 eur):
  • Projekt Heart rate detection through a smartphone camera týmu Hot Pink – aplikace umožňující měřit, vyhodnotit a sdílet informace o krevním pulsu detekovaném pomocí fotoaparátu na mobilním zařízení.
  • Projekt UrineMeter týmu Bit Beasts – viz výše 1. vítěz hackathonu.
  • Projekt Wounds Prime týmu Bindworks Prime – multiplatformové řešení, které umožňuje jednoduše zaznamenat a analyzovat data o zraněních (např. proleženiny, popáleniny atd.). To šetří čas personálu, nástroj navíc dokáže pracovat off-line, jde integrovat v rámci standardů FHIR a je škálovatelný.
 • AstraZeneca Prize (grant ve výši 7 800 eur na půlroční spolupráci):
  • Projekt Loud assasin to the stealth assasin týmu DIBOKA KOaLA – osvětová kampaň o CKD neboli chronickém onemocnění ledvin, kterým trpí na 1,2 milionu obyvatel ČR. Největší nebezpečí onemocnění tkví v tom, že o něm nemocní často nevědí, dokud není pozdě. Kampaň zahrnuje informování populace a preventivní screeningy.
  • Projekt CKD national healthcare strategy týmu Healthy Tree Friends – řešení využívající strojové učení, které vyhodnocuje osobní a demografické údaje pacienta spolu s jeho zdravotnickou dokumentací. Řešení zhodnotí riziko rozvinutí chronického onemocnění ledvin u každého jednotlivého pacienta.

„Velmi nás potěšila kvalita projektů a připravenost zúčastněných týmů. Překvapilo mě, jak v rekordně krátkém čase dokázali členové týmu Bit Beasts přinést tak inovativní řešení, které má potenciál použití v naší zdravotnické praxi,“ říká Marek Šramko, vedoucí oddělení akutní kardiologie IKEM, který hackathon už potřetí hostí, a dodává: „V podpoře akcí, jako je European Health Hackthon, vidíme velký smysl. Inovace v oblasti zdravotnictví IKEM dlouhodobě podporuje a hackathon pro takové nápady vytváří prostor a pomáhá i s jejich převedením do reálného života.“

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail