Světový antibiotický týden cílí na rezistenci
Foto: pexels.com

Negativní fenomén posledních desetiletí představuje tzv. antibiotická rezistence, neboli stále větší odolnost bakterií na účinky antibiotik. Pokud by probíhal ve stejném tempu, bude mít v roce 2050 na svědomí až 10 milionů úmrtí ročně. Na vině je nesprávné nebo nadměrné užívání antibiotik. Proto u nás startuje projekt s názvem Prevence antibiotické rezistence, jehož cílem je šířit této problematice osvětu. V listopadu probíhá Evropský antibiotický den (18. 11.) a Světový antibiotický týden (18. 11. – 24. 11.), jejichž ústředním tématem je právě antibiotická rezistence.

Navzdory tomu, že odolnost bakterií vůči antibiotikům představuje pro veřejné zdraví hlavní globální hrozbu, stále značná část společnosti se s tímto pojmem ještě nesetkala. To demonstrují také výsledky průzkumu agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021 na vzorku 2000 respondentů reprezentativní populace České republiky 16 – 65 let. Prozrazuje, že o pojmu ´antibiotická rezistence´ u nás neslyšela ani polovina dotazovaných (pouhých 43,5 %). V cílové skupině vysokoškoláků znají antibiotickou rezistenci dva ze tří (64,6 %).

„Průzkum jedině potvrzuje, jak je šíření osvěty náramně důležité. Lidé obecně často chybují z nevědomosti. Pokud konkrétně v našem případně netuší, že nějaká antibiotická rezistence vůbec existuje, pak nás nemůže překvapit, že nezachází s antibiotiky zodpovědně,“ upozorňuje docMUDrHelena ŽemličkováPh.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

Dalším alarmujícím zjištěním je fakt, že 29 % respondentů v průzkumu chybně uvedlo, že antibiotika zabíjejí viry. A 37 % se domnívá, že antibiotika pomohou urychlit dobu nachlazení.

 

Nový projekt se pokusí šířit osvětu mezi Čechy

Ukazuje se, že stále ještě můžeme mít nepříznivou situaci relativně pod kontrolou. Výsledky osvětových kampaní totiž jednoznačně vypovídají, že mají smysl. V letech 2000 až 2007 probíhala jedna z nich ve Francii a během ní se skutečně radikálně snížil počet předepisovaných antibiotik o desítky procent.

„V současné době u nás startuje projekt nazvaný Prevence antibiotické rezistence, jehož realizátorem je Státní zdravotní ústav. Doufejme, že se nám podaří situaci změnit. Důležitým krokem je rozšířit mezi populaci povědomí o tom, jak správně antibiotika užívat a čeho se naopak vyvarovat. Pouze tak si ochráníme funkčnost ´zázraku´ jménem antibiotika,“ dodává Helena Žemličková.

Objasňovat lidem principy správného zacházení s antibiotiky a naopak se snažit vyvracet o nich dezinformace se i letos pokusí program Evropského antibiotického dne (EAAD) i Světového antibiotického týdne (WAAW). Nadbytečné a nesprávné užívání antibiotik ke vzniku a šíření rezistence jednoznačně přispívá. Proto bakterie na antibiotika přestávají reagovat, a tím se značně komplikuje léčba infekcí, což bohužel zvyšuje riziko šíření onemocnění i úmrtí. Jedná se tedy o téma, které je třeba neustále připomínat, aby si lidé uvědomili, že stále ještě mají tuto situaci ve svých rukách.

Světový antibiotický týden, jenž začíná současně s Evropským antibiotickým dnem (18. 11.) a končí 24. 11., zaštiťují hned tři organizace – Světová zdravotnická organizace (WHO), Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). Tématem letošní iniciativy je ´Šiřme povědomí, zastavme rezistenci´. Zastřešujícím sloganem není nic jiného než ´Antibiotika – zacházejme s nimi opatrně´“.

Kampaň WAAW 2021 vyzývá zúčastněné včetně zákonodárců, poskytovatelů zdravotní péče a širokou veřejnost, aby se sami pokusili šířit povědomí o tom, co se pod pojmem antibiotická rezistence skrývá. K zastavení tohoto negativního trendu může dopomoci naprosto každý. Je třeba jenom komunikovat s okolím a sdílet s ním třeba svůj příběh.

 

Podpoříte boj proti antibiotické rezistenci modrou barvou?

V rámci Světového antibiotického týdne proběhne ´barevná´ kampaň nazvaná Go blue, čímž se téma více vizuálně zviditelní. Světle modrá barva symbolizuje naději a také představuje spolupráci různých odvětví pro řešení této celosvětové zdravotní hrozby. Zapojit se může každý, když během 18. – 24. 11. kamkoliv vnesete modrou barvu ať už fyzicky, nebo do on-line prostředí.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail