Srdeční selhání postihne každého pátého člověka staršího 40 let. Na závažnost tohoto onemocnění upozorňují již třetím rokem Srdeční procházkové trasy a jedna z nich je nyní i v Praze. Vybízí k pravidelnému pohybu, který je jedním
z doporučovaných režimových opatření nejenom u srdečního selhání. Zároveň zdůrazňuje také důležitost pravidelných návštěv lékaře a dodržování správného režimu při léčbě. Procházkovou trasu mohli letos vyzkoušet již lidé v Ostravě a nyní se přesouvá do pražských Riegrových sadů. Mapy všech tras jsou umístěny na webu www.rukunasrdce.cz.
Ještě před deseti lety v Česku trápilo srdeční selhání podle odhadů na 200 tisíc lidí, aktuálně se počet pacientů s tímto onemocněním zvýšil na téměř 300 tisíc. „V pandemii došlo k nárůstu problémů spojených s chronickým srdečním selháním. Lidé měli nedostatek pohybu a často se dokonce báli s problémy k lékaři zajít. Zanedbávání pohybu a dalších režimových opatření ale rozhodně nejsou cestou ke zdravému srdci. Naopak pohyb je pro prevenci i léčbu velmi důležitý a právě k němu má Srdeční procházková trasa motivovat,“ říká prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti.
Každé druhé úmrtí v České republice je spojeno s onemocněním srdce a cév. Důležité je pravidelně si hlídat hladinu cholesterolu a krevního tlaku, které jsou často podceňovanými rizikovými faktory. „Každý dospělý člověk by měl svou hodnotu cholesterolu znát. Zvýšená hladina cholesterolu totiž způsobuje aterosklerózu – nemoc, při níž se zanášejí tepny, – která je nejčastější příčinou případů se srdečně-cévními nemocemi. Vysoký krevní tlak je pak jedním z hlavních rizik pro vznik srdečního selhání. Pravidelnost prohlídek by měl určit praktický lékař podle věku, vstupních hodnot a dalších rizik,“ upozorňuje prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti.
Srdeční procházkové trasy mají letos i určité ambice navíc – pomoci lidem znovu si zvyknout na pravidelný pohyb. Zároveň chtějí připomenout, že prohlídky u lékaře by se již neměly odkládat.
Srdeční procházková trasa v Praze
Trasa vede Riegrovými sady a bude vyznačena od 21. 10. do 18. 11. Na start se návštěvníci dostanou z ulic Vozová a Chopinova, kde je jeden ze vstupů do parku. Tam už je bude vyhlížet oranžová židle s „oteklými kotníky“, které upozorňují na jeden z typických příznaků srdečního selhání. Další kroky budou směřovat po oranžových stopách ve tvaru srdce k pomníku F. L. Riegra a kolem budovy Sokola Královské Vinohrady. Celá trasa je vedena jako okruh, který čítá necelé dva kilometry, což vychází přibližně na 30 minut vycházkové chůze.
Délka i terén trasy jsou zvoleny na základě doporučení odborníků z kardiologických oddělení. Patronátu letošní Srdeční procházkové trasy se ujaly Česká kardiologická společnost a Česká internistická společnost. Akce se koná zároveň pod záštitou městské části Praha 2.
Ruku na srdce, děláte toho pro své zdraví dost?
Chronické srdeční selhání je vážné onemocnění, je však možné s ním prožít plnohodnotný život. Důležité je navštěvovat lékaře a dodržovat režimová opatření: odpočinek, zdravou stravu a s ní související abstinenci alkoholu a kouření, sledování svého stavu a pravidelný pohyb. Srdeční procházkové trasy si návštěvníci mohou „naordinovat“ každý den a přispět tak ke zdraví svého srdce. Více informací a tipů, jak zvládat život se srdečním selháním, najdete na www.rukunasrdce.cz.