Probíhá Mezinárodní týden dárcovství krevní plazmy

Zvýšit celosvětové povědomí o významu krevní plazmy. Ocenit fakt, že dárci krevní plazmy přispívají k záchraně životů. A zvýšit informovanost o životodárné léčbě plazmatickými bílkovinami a o vzácných nemocech. To vše je ambicí Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy, který po celém světě probíhá od 4. do 8. října.

V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. A tisíce nemocných, kteří k životu léky z krevní plazmy potřebují. „Jsou jimi léčeni také pacienti s řadou vrozených i získaných onemocnění. A mnoho lidí je na tuto léčbu zcela odkázáno. Mezi ně patří například lidé s poruchami krevní srážlivosti, lidé trpící imunitní nedostatečností a autoimunitními onemocněními,” přibližuje hematoložka Alice Drábková ze společnosti Sanaplasma.

Jen v Evropě trpí některou z těchto vzácných nemocí přibližně jeden milion lidí. To je dvaapůlkrát více než počet pacientů s rakovinou prsu. A na rozdíl od rakoviny není možné úplné uzdravení těchto pacientů. Aby bylo zajištěno jejich přežití a kvalita života, je nutná průběžná léčba.

Počty lidí připravených absolvovat odběry krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Proto je důležité pravidelně upozorňovat na důležitost rozhodnutí jednotlivců darovat krevní plazmu. Její odběry jsou pro tělo dárce méně náročné než odběry krve. „Při dostatečném pitném režimu a kvalitní výživě dokáže organismus plazmu obnovit do 24 až 48 hodin,” vysvětluje lékařka.

Podle průzkumu, který letos provedla Sanaplasma, největší tuzemská síť odběrových center, si většina dárců význam krevní plazmy uvědomuje. Hlavním důvodem, proč chodí plazmu darovat, je možnost pomoci lidem, kteří to potřebují. Uvedlo to 60 procent z 3 500 respondentů. Většina se také shodla, že vpich nebolí a odběr probíhá rychle. I proto 88 procent z nich daruje plazmu pravidelně, jednou či dvakrát měsíčně.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail