Prodeje léků na předpis u nás vzrostly meziročně o deset procent

Trh s léky na předpis v České republice v období od července 2020 do června 2021 vzrostl o 10 procent. Ke konci prvního pololetí tak jeho hodnota dosahovala 75 mld. Kč. Za pozitivním vývojem stojí zejména vyšší dostupnost inovativních léků v nemocnicích, jejichž prodeje se zvýšily o 18 % a dosáhly hodnoty 42 mld. Kč. Prodeje v retailových lékárnách pak stouply o 1,3 % na 33 mld. Kč.

V kategorii léků na předpis rostl segment originálních léků meziročně o 13 %, a to díky rapidnímu růstu prodejů inovativních léků s aktivní patentovou ochranou o 28 % na celkovou hodnotu 31 mld. Kč, což zároveň představuje 42 % tržeb v kategorii léků na předpis. Naproti tomu prodeje originálních léků, jejichž patentová ochrana již vypršela, poklesly o 3 % na 17 mld. Kč. U léků bez patentové ochrany došlo jen k mírnému růstu, a to o 1,8 % s prodeji za 22 mld. Kč. Pokračuje také dynamický rozvoj tzv. biosimilárních léčiv, která zaznamenala tržby ve výši 1,7 mld. Kč, což představuje 2% podíl na trhu s léky na předpis. Ve srovnání s předchozím rokem nárůst ale činil 20 % a lze očekávat, že role biosimilárních léků se bude v budoucnosti zvyšovat. Kategorie generických léků v porovnání se stejným obdobím v minulém roce vzrostla o 3 % na 15 mld. Kč.

Veškeré vyjmenované hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH.

„Zatím ještě stále platí, že prodeje v nezávislých lékárnách a v lékárnách sdružujících se do virtuálních řetězců byly přibližně o 200 mil. Kč vyšší než v lékárnách řetězcových. Nezávislým lékárnám a virtuálním řetězcům ale za poslední rok poklesly tržby téměř o 5 %, zatímco velkým řetězcům rostly o 8 %, a výší tržeb se tak již tyto typy lékáren téměř rovnají. Jedním z důvodů pro takový přesun poptávky je i rostoucí popularita objednávání volně prodejných produktů přes internet a následné spojení návštěvy řetězcové lékárny s vyzvednutím dalších produktů,“ uvedl Ing. Martin Šlégl, MIM, generální ředitel společnosti IQVIA pro Českou republiku a Slovensko.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail