Podepsáno memorandum o elektronizaci zdravotnictví

České zdravotnictví čeká obrození v podobě vstupu medicíny do technologické éry. K 14. září podepsalo celkem 19 subjektů memorandum o spolupráci pro elektronizaci zdravotnictví a telemedicínu, kterým stvrzují závazek spolupracovat následujících 10 let na elektronizaci a rozvoji aplikací v oblasti zdravotnictví. Jedním z pilotních projektů jsou chytré náramky, za nimiž stojí společnost Soitron jako hlavní technologický partner Nadačního fondu Neurosmart.

Svůj podpis pod jmenované memorandum připojilo také město Brno, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví ČR, brněnské nemocnice, univerzity i zástupci pojišťoven. Instituce mají za cíl rozvoj elektronických nástrojů v oblasti zdravotnických služeb a prohloubit znalosti v telemedicíně, přičemž jedním z projektů jsou chytré náramky určené pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a neurodegenerativním onemocněním.

„Technologickému vývoji v oblasti péče o zdravotně znevýhodněné se věnujeme v Soitronu již několik let a díky spojení s Nadačním fondem Neurosmart, který projekt chytrých náramků zaštiťuje, přeměňujeme možnosti spojení technologií a péče o lidi do reálného nasazení,“ říká Radim Klabal, business unit manager pro IoT a data analytiku společnosti Soitron. Po měsících vývoje a testování tak vznikly náramky s chytrými senzory, které kooperují s danou nemocnicí, alarmují ošetřujícího lékaře a sbírají bezpečně data o svém nositeli.

Ačkoliv se náramek může zdát jako jiné chytré hodinky, jeho užití je velmi specifické. Ve vývoji musel vzít Soitron v potaz kromě funkčnosti například i design a omezení svítivosti displeje, který v kritických momentech rušil a stresoval svého nositele. Součástí řešení od Soitronu je i bezpečný sběr, ukládání a vyhodnocování dat z náramků. Aktuálně spolupráce na testování náramků probíhá s Fakultní nemocnicí Bohunice a Fakultní nemocnicí U Sv. Anny.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail