Provozovatel e-shopu Lékárna.cz umožňuje zaměstnancům pracovat odkudkoliv

Zaměstnanci společnosti Pears Health Cyber dostali takříkajíc volnou ruku v rozhodování o tom, kdy budou pracovat ve firemních kancelářích v Praze a Chrudimi a kdy odkudkoli mimo ně.

„Home office měníme na out of office, kterým zaměstnancům říkáme, že je nám jedno, odkud pracují, pokud plní svoje úkoly. Z pandemie si totiž odnášíme s prací našich zaměstnanců mimo kancelář velmi dobrou zkušenost,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel a majitel jmenované společnosti. Firma tedy nebude od září trvat na návratu zaměstnanců do kanceláří, jak původně předpokládala, ani na omezování home office jen na určitý počet dnů v týdnu jako v minulosti.

Do pandemie byl home office ve společnosti omezený na jeden až dva dny v týdnu tam, kde to charakter práce umožňoval, od loňska kvůli mimořádným opatřením v souvislosti s nákazou společnost funguje většinově v režimu ´mimo kanceláře´, kde to charakter práce umožňuje. Možnost pracovat z domova měli zaměstnanci už od vzniku společnosti před více než 20 lety. „S tou dlouhou zkušeností vím, že home office je benefit pro ty, kdo si umějí organizovat čas a povinnosti. Neznamená totiž volno, ale plnění pracovních povinností v rozsahu obvyklé pracovní doby, v čase a místě, které si zaměstnanec sám zvolí. A i když pandemie změnila organizaci práce, vlastně nám jen potvrdila to, že naši zaměstnanci jsou schopni plnit své úkoly odkudkoli, protože společnost se dlouhodobě rozvíjí. Proto i nadále necháme na jejich volbě, kdy se vrátí na svá místa v kanceláři a kdy budou pracovat odjinud,“ říká V. Finsterle.

Zdůrazňuje ale, že klíčové je vědět a být schopen vzájemně vyjednat se zaměstnancem, kdy je nutné být spolu a sdílet společný čas a prostor a kdy naopak je vhodnější být tzv. out of office. „Čeká nás teď vytvoření nových pravidel, restart podmínek vzájemné spolupráce. Nové dohody zakládáme na vzájemné důvěře a respektování potřeb obou stran, na hodnotách a kultuře společnosti,“ dodává doktor Finsterle.

Flexibilitu plynoucí z kombinace home office a pružné pracovní doby může užívat asi 60 % zaměstnanců společnosti Pears Health Cyber, zbývající procenta zaměstnanců jsou v provozech, které práci z domova neumožňují, například v logistickém zázemí internetové lékárny.

„Benefit práce z domova je žádaný a nám jako zaměstnavateli navíc umožňuje využívat pracovní síly odkudkoli v republice, protože zaměstnanci nemusejí dojíždět a vzdálenost tak pro ně přestala být limitem. Zaměstnáváme dnes lidi z různých míst Čech i Moravy, u některých profesí je rozšíření vyhledávacího pole značnou výhodou, například u IT nebo marketingových specialistů. Také prakticky nemáme výpovědi z pracovního poměru kvůli tomu, že se zaměstnanec někam přestěhoval. A flexibilitu práce v naší firmě oceňují ženy a maminky, mohou totiž líp sladit práci s rodinou. Určitě je důležitý i ekologický dopad, protože jsme tímto krokem významně omezili dojíždění do kanceláří,“ dodává Jana Poláková, šéfka HR společnosti.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail