Ministerstvo zdravotnictví rozhodne o třetí dávce očkování

Podle zprávy ČTK chce Ministerstvo zdravotnictví ČR do konce srpna rozhodnout, zda bude potřeba podat některým lidem třetí posilující dávku očkování proti covidu-19. Ministr Adam Vojtěch na twitteru dnes informoval, že proto požádal odborníky o vypracování stanoviska. 

„Požádal jsem klinickou skupinu, Českou vakcinologickou společnost a Státní ústav pro kontrolu léčiv o odborné stanovisko k podání třetí dávky očkování,“ napsal ministr Vojtěch. Do řešení se podle něj zapojí i odborná skupina MeSES kolem epidemiologa Petra Smejkala. „Musíme o tom rozhodnout do konce srpna,“ dodal AdamVojtěch.

Podle úterního vyjádření společnosti Podané ruce zřejmě bude potřeba přeočkovat třetí dávkou seniory. Podle předběžných výsledků analýzy této společnosti má totiž až 60 procent seniorů po půl roce od očkování proti covidu-19 výrazně nižší nebo žádné protilátky. V minulosti se mluvilo o tom, že by posilovací dávku mohli dostat také lidé se sníženou imunitou, tedy například lidé po transplantacích či chronicky nemocní.

Senioři byli při očkování proti covidu-19 mezi prioritními skupinami. Mnozí z nich dostali vakcínu už na začátku letošního roku. Dosud bylo v České republice od prosince aplikováno 10,47 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má více než 4,93 milionu lidí.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail