Nenahraditelnost mateřského mléka připomíná Světový týden kojení

První týden v srpnu je každoročně připomínkou nejdokonalejší lidské výživy v podobě mateřského mléka. Přestože by kojení mělo být člověku jako savci naprosto přirozené, mnoho novorozenců se k této „první vakcíně“, která mimo jiné snižuje riziko vzniku civilizačních nemocí a infekcí, nedostane. Důvodem je často nedostatečná podpora maminek již v porodnicích, řada mýtů, které o kojení kolují, či marketingové praktiky výrobců umělé dětské výživy. Právě na ty nejvíce upozorňuje letošní Světový týden kojení.

Kojení je základem přežití, výživy a vývoje kojenců i zdraví matek. Přispívá ke zdraví celé společnosti. Ačkoli by mělo být kojení zcela přirozené a své dítě plánuje takto krmit naprostá většina českých maminek, 20 % novorozenců je u nás kojeno jen velmi krátce nebo vůbec. A déle než rok dostává mateřské mléko pouze kolem pětiny českých batolat. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby bylo dítě plně kojeno alespoň 6 měsíců a po zavedení příkrmů by mělo být mateřské mléko součástí jeho jídelníčku další dva roky i déle. Dlouhodobé kojení má totiž prokazatelně pozitivní vliv na zdraví dítěte – snižuje riziko vzniku alergií, diabetu, obezity a chrání před mnohými infekcemi. Pozitivní vliv má i na zdraví matky.

 

Podpora kojících maminek

„Není důvod pochybovat o příznivém vlivu kojení na zdraví dítěte i ženy, která své dítě kojí. Proto v něm již několik let podporujeme naše klientky – a to formou finančních příspěvků na laktační poradkyně i kojící pomůcky, jako jsou například kojící polštáře, kojící podprsenky nebo odsávačky mateřského mléka,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), a dodává: „Protože si uvědomujeme unikátnost mateřského mléka a jeho výživových hodnot, rozšířili jsme tento program letos o možnost nákupu mateřského mléka z mléčné banky, který mohou využít ženy, jimž se kojení z nějakého důvodu zcela nebo částečně nedaří, ale své dítě nechtějí dokrmovat umělým mlékem.“

Příspěvek z bonusového Programu pro ženy v souvislosti s těhotenstvím a narozením dítěte od ZP MV ČR byl letos zvýšen na 2000 Kč. Maminky vícerčat mají navíc k dispozici ještě 500 Kč na každého novorozence z vícečetného těhotenství. „Příspěvky v souvislosti s mateřstvím patří k velice žádaným – ZP MV ČR na ně svým 16 305 klientkám v loňském roce vyplatila téměř 15,3 milionu korun,“ dodává Hana Kadečková.

 

První vakcína

Mateřské mléko je považováno za jakousi první imunizaci. Dítěti dává všechny živiny, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj, a to ve složení přesně odpovídajícím jeho věku. Na rozdíl od umělé kojenecké výživy obsahuje navíc protilátky, jež miminko chrání před infekcemi, záněty středouší či průjmy, zlepšuje i vývoj rozumových funkcí, snižuje počet hospitalizací dítěte v prvním roce života a přirozeným způsobem posiluje vazbu mezi matkou a potomkem. Maminky, které mají s kojením jakýkoliv problém, by se proto měly obrátit na kvalifikované laktační poradkyně. Ty jim při osobní návštěvě doporučí vhodná opatření, jak potíže vyřešit.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail