Studenti a vědci z centra PARC prezentovali své projekty

Na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze se 24. června konalo vědecké sympozium Centra aplikovaného farmaceutického výzkumu (The PARC). Studenti, akademici a průmysloví experti tak měli jedinečnou možnost se po dlouhé době osobně setkat a diskutovat pokroky v řešených projektech.

PARC je vědecko-technologický klastr, založený společností Zentiva a jejími akademickými partnery, který spojuje talentované studenty, zkušené akademiky i ostřílené profesionály z oboru. Vybraným doktorandům poskytuje špičkový studijní program, který kombinuje akademický výzkum se zkušenostmi z průmyslové praxe. Tato forma spolupráce přináší už šest let skvělé výsledky – k největším úspěchům patří uvedení několika léčivých přípravků na trh a založení start-up společnosti. Studenti se také podílejí na výzkumu a vývoji nových technologií a své výsledky patentují nebo publikují v odborných vědeckých časopisech.

„PARC je vědecká platforma, ve které se snoubí akademické prostředí s farmaceutickou praxí. Naším zájmem je poskytnout studentům motivující prostředí pro jejich osobnostní a vědecký rozvoj a zároveň jim ukázat možnosti, jak přenést jejich znalosti a dovednosti do praktického světa,“ říká Ondřej Dammer, provozní ředitel The PARC.

Jeho slova potvrzuje i prof. Ing. Miroslav Šoóš, Ph.D., vedoucí výzkumné skupiny na VŠCHT a zároveň vedoucí vědecké skupiny pevnofázové chemie jmenovaného centra: „Studenti pracují na reálných projektech a setkávají se s reálnými otázkami z praxe, což jim samozřejmě otevírá různé možnosti pro další kariérní postup a jejich další působení v akademické či průmyslové sféře.“

Sami studenti jsou za příležitost stát se součástí Centra aplikovaného farmaceutického výzkumu vděční. Přiznávají, že tak získají zkušenosti, kterých by se jim pouze samotným studiem na vysoké škole nedostalo. „Chtěl bych říct, že PARC je opravdu výjimečný. Jako studenti máme přístup k pokročilým technologiím v průmyslu, a to díky Zentivě po boku se zařízeními na univerzitách. Díky tomu můžeme akcelerovat svůj výzkum a zároveň vidět průmyslové aplikace v reálném čase,“ říká Nikita Marinko, jeden z doktorandů jmenovaného centra.

Díky dosavadním úspěchům, svému modernímu přístupu ke vzdělávání a těžišti činnosti v oblasti inovací, výzkumu a hledání nových postupů může hrát PARC klíčovou roli v transformaci ekonomiky a stát se jedním z evropských lídrů Průmyslu 4.0 v oboru farmacie. Na nedávném setkání ministrů zahraničí zemí visegrádské čtyřky a Francie, na kterém byla podepsána i společná deklarace o vzájemné spolupráci ve farmaceutickém průmyslu, byly jako hlavní cíle pro další postup v oblasti rozvoje ekonomiky zmíněny tyto body – léková soběstačnost Evropy a zvýšení výrobních kapacit, důraz na vývoj nových technologií a inovace, digitalizace, udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí. Všem těmto tématům se PARC věnuje od svého počátku a může tak být tahounem i příkladem pro ostatní.

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail