Pojišťovny vybraly nového distributora vakcín proti covidu-19

Distribuci vakcín proti covidu-19 bude nově zajišťovat firma Avenier ze skupiny Agel, kterou v tendru na jednoho centrálního distributora vybraly zdravotní pojišťovny. ČTK o výsledku informovala regionální pojišťovna RBP.  Zakázku o objemu 150 milionů korun vypsaly na přelomu května a června, do výběrového řízení měly přihlásit dvě firmy. Pokud neúspěšný uchazeč nepodá námitky, zdravotní pojišťovny smlouvu se společností Avenier uzavřou na přelomu července a srpna.

Avenier bude očkovací látky, které jsou do ČR dodávány na základě smlouvy s Evropskou komisí, přijímat do svého centrálního skladu. Lékaři nebo očkovací centra si pak budou u distributora vakcíny objednávat prostřednictvím objednávkového systému. Firma Avenier, která už nyní dvě očkovací látky rozváží, podle RBP garantuje doručení vakcín na místo do tří pracovních dnů.

Uchazeči museli nabídnout cenu za rozvoz do ordinací praktických lékařů a očkovacích center, museli také zohlednit cenu s ohledem na uchování vakcín při různých teplotách. „Každý uchazeč tak musel nabídnout celkem čtyři ceny distribuce. Součet těchto cen pak byl jediným hodnotícím kritériem. Vybraný uchazeč nabídl takovou cenu, která v jednotlivých kategoriích činí cca jednu až pět korun za distribuci jedné dávky očkovací látky,“ uvedl výkonný ředitel RBP Antonín Klimša.

Podle dřívějších vyjádření ředitele VZP Zdeňka Kabátka tento tendr nezahrnoval distribuci vakcíny Comirnaty od Pfizer/BioNTech, která tvoří většinu z dosud podaných dávek. Podle Zdeňka Kabátka vyhlásí pojišťovny na rozvoz látky Comirnaty zvláštní výběrové řízení.

V ČR jsou zatím čtyři druhy vakcín. Očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech rozváží sám výrobce, od AstraZeneky ji nyní vozí Alliance Healthcare a další dvě vakcíny od Moderny a společnosti Johnson & Johnson distribuuje Avenier. Pojišťovny jim platí od 70 do 201 korun bez DPH za rozvoz jednoho balení vakcíny, které je ale u každé očkovací látky jinak velké.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail