Češi hojně nakupují doplňky stravy on-line

Přes 42 % Čechů si v minulém roce objednalo více doplňků stravy on-line. To je dvakrát víc, než činí evropský průměr. V počtu lidí, kteří začali více cvičit, je však ČR na chvostu. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu Health Report 2021, který ve spolupráci s agenturou Kantar každoročně zpracovává farmaceutická společnost Stada.

Jmenovaná společnost připravuje společně s výzkumnou agenturou Kantar velký průzkum k otázkám zdraví v řadě evropských zemí. V letošním roce je poprvé součástí průzkumu také Česká republika. Zpráva zahrnuje data pokrývající 15 evropských zemí a více než 30 tisíc respondentů. Dosud nejobsáhlejší Health Report 2021 se zaměřuje na ústřední zdravotní témata naší doby, jako jsou dopady pandemie a lockdownů na psychické a fyzické zdraví, ale i důvěru v poučení zdravotnického systému nebo změny v nákupním chování v oblasti zdraví.

 

Češi jsou na čele ve využívání on-line nákupů

Prudký nárůst e-commerce je jasným trendem posledních let, který v době uzavření kamenných obchodů logicky dále dramaticky posílil. Že jsou Češi moderním řešením otevření, dokládá i jejich nákupní chování u výrobků pro zdraví. Přes 42 % Čechů si v minulém roce objednalo více doplňků stravy on-line. To představuje téměř dvojnásobek průměru za všechny země v průzkumu. Nejblíže jsou nám v tomto chování Poláci s 32 %.

Pokud by nenastala komplikovaná epidemiologická situace, nadpoloviční většina Čechů by preferovala nákup volně prodejných léků v kamenných obchodech včetně své místní lékárny. Nicméně 22 % lidí by si tyto výrobky i tak objednalo v on-line lékárně, což je opět hodnota vysoko nad průměrem průzkumu (12 %).

 

Spoléháme na lékaře a doplňky stravy. Ve vlastní aktivitě a zdravém životním stylu zaostáváme

Lidé v tuzemsku jsou spíše obezřetní k trendům v oblasti výživy, pohybu a kondice. Že by se trendy týkající se zdraví měly stát součástí životního stylu, si myslí pouze 17 % dotazovaných, což je pod evropským průměrem. Spravedlivě je třeba dodat, že reálně tyto trendy vítají pouze obyvatelé Nizozemska a Belgie. Nad průměrem si stojíme také v přesvědčení, že moderní trendy v oblasti zdraví jsou pouze nástrojem lákání peněz od lidí. Myslí si to čtvrtina Čechů. Češi zároveň nadprůměrně důvěřují lékařům (tři čtvrtiny dotázaných) a lékárníkům. K jejich doporučením ohledně zdravého životního stylu se však staví spíše vlažně. To s sebou nese neblahé důsledky v podobě například nárůstu obezity za dobu pandemie.

Své chování vůči vlastnímu zdraví změnilo v minulém období pouze 14 % Čechů, což je pod evropským průměrem. Naopak téměř polovina populace užívala častěji vitaminy a doplňky stravy – v tom jsou dále pouze Srbové. Našinci se také v minulém období více zaměřili na zdravé stravování, o to méně však na vlastní aktivitu. Česká republika má spolu s Německem, Ruskem a Srbskem nejmenší podíl lidí, kteří začali více cvičit.

„Je skvělé, že Češi mají důvěru ke svým lékařům, důvěřují medicíně a snaží se podpořit své zdraví nákupem kvalitních doplňků stravy. Součástí zdravého životního stylu je ale také uvědomění si vlastní odpovědnosti za své zdraví a aktivní přístup k péči o tělo a duši. Lékařskou péči a vitaminy nebo probiotika je potřeba doplnit dostatkem pohybu a zdravým jídelníčkem,“ říká k výsledkům Health Report 2021 ředitel společnosti Stada v České republice Tomáš Mihál.

 

K elektronickým řešením máme, lékaře ale potřebujeme vidět osobně

On-line a digitální řešení pro zdraví se neomezuje zdaleka pouze na nakupování v e-shopech. Do on-line prostředí se přesouvá nejen obchodování, ale také zdroje informací. Lidé v ČR jsou otevření také dalším moderním řešením. Například 70 % z nich by bylo připraveno využívat elektronickou alternativu příbalových letáků. Více než třetina si myslí, že by to bylo praktičtější a toto řešení by vytvářelo méně zbytečného odpadu.

Zároveň patří Češi mezi nejotevřenější národy, pokud jde o používání zdravotních aplikací na mobilních telefonech. Naopak jen polovina Čechů si dovede představit, že by nahradila návštěvu svého lékaře setkáním po internetu. V tomto jsou našinci konzervativnější než ostatní evropské národy.

 

Pandemie covidu-19 změnila život

Otázka připravenosti zdravotnického systému na krizové situace, jako je pandemie nakažlivé nemoci, budí ve společnosti velké emoce. Podle průzkumu však 59 % lidí v Česku věří, že v případě podobné epidemické situace v budoucnu bychom byli připraveni lépe. Pouze malá část si myslí, že zdravotnický systém nebude schopen rychlé reakce v případě opakování podobné pandemie.

Češi jsou také známí uvolněností svých názorů. Pod evropským průměrem si stojí například v pocitu, že v případě zakašlání nebo kýchnutí na veřejnosti by se na ně někdo díval skrz prsty.

S 18 % lidí, kteří mají v úmyslu udělat všechno, co je v jejich silách, aby podpořili svůj imunitní systém, jsme po Ukrajincích nejodhodlanějším národem v rámci výzkumu, do kterého byly kromě ČR zahrnuty Belgie, Francie, Itálie, Německo, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Srbsko, Švýcarsko, Ukrajina a Velká Británie.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail