Telemedicína je nově dostupná i pro pacienty s migrénou

Telemedicína proniká do dalších oblastí medicíny. Nabízí rychlý přístup k vytíženým odborníkům s využitím informačních a komunikačních technologií. Často jen za pomoci počítače, telefonu nebo tabletu. Péče o pacienty na dálku pomáhá překonat vzdálenosti, šetří čas a zlepšuje přístup ke specializované péči. V době pandemie navíc chrání životy pacientů i lékařů. V České republice začíná nově fungovat i v péči o pacienty s migrénou. Nabízí on-line konzultace i objednání ke specialistovi.

Telemedicína se vyvíjí už 40 let a pandemie koronaviru její potřebu jen zvýšila. „Využití komunikačních technologií šetří vzácný čas lékařů a sester, pomáhá prevenci, včasné diagnostice a koordinaci léčby. Využívá se dnes také u chronických pacientů, jako jsou lidé s migrénou – ti s ní často bojují celý produktivní život. I jim teď bude telemedicína pomáhat,“ říká neurolog MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D., předseda Czech Headache Society a vedoucí specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Praze.

 

On-line konzultace šetří čas a jsou dostupné všem

Na platformě ulekare.cz vznikla nová specializovaná poradna pro lidi s migrénou. Nabízí on-line konzultace se specialisty na bolesti hlavy – bez objednání, dlouhé čekací doby, aniž by museli odejít z domova nebo práce. Pacienti se mohou zdarma zeptat odborníka na vše, co je v souvislosti s migrénou trápí – dotazy zodpoví do 48 hodin. Pokud navíc doporučí osobní návštěvu lékaře, sestřička zajistí objednání poblíž bydliště pacienta. On-line poradna je dostupná na webu linkaomigrene. Pomoc zde najdou pacienti, kteří už migrénu diagnostikovanou mají, ale i ti, kterým ještě potvrzena nebyla.

„Najít vhodnou léčbu migrény je někdy zdlouhavé, možností je ale dnes již hodně i pro těžké pacienty – je potřeba se nevzdávat. Důležité je být v péči správného lékaře – tím může být neurolog, praktik nebo specializované centrum. Telemedicína umí s tímhle pomoci. Odborník on-line poradí nebo poskytne druhý názor u komplikovaných případů. On-line poradna ale slouží i jako rozcestník – zdravotní stav pacienta je posouzen odborníkem, který ho může doporučit k nejvhodnějšímu specialistovi,“ vysvětluje Tomáš Nežádal.

 

Některé návštěvy lékaře může nahradit telemedicína

V České republice se chodí k lékaři průměrně osmkrát za rok. To je v porovnání s ostatními zeměmi EU jedno z nejvyšších čísel. Oproti tomu například skandinávské země nebo Řecko si vystačí se 3 až 4 návštěvami ročně. „Potenciál pro přesun některých zdravotních kontaktů do virtuálního prostoru v ČR rozhodně je. Online poradna pro pacienty s migrénou je další krok, jak dostat specializovanou péči blíže k lidem, kteří ji potřebují,“ říká doktor Nežádal.

 

Pacienti nemusí cestovat a brát si volno z práce

Podle výzkumu American Headache Society je telemedicína pacienty s migrénou hodnocena pozitivně. Vzdálené konzultace vykazovaly u pacientů zapojených do výzkumu dokonce vyšší spokojenost než ty osobní. Zásadní roli hrála skutečnost, že nemusí k lékaři cestovat a brát si volno z práce. „Péče o pacienty s migrénou může být pomocí telemedicíny velmi efektivní. Nesmíme ale zapomínat, že každý pacient, který zatím nemá diagnózu potvrzenou, musí absolvovat vyšetření v ordinaci lékaře. Hlavním cílem je vyloučit jiné příčiny bolestí hlavy, jako je například poranění nebo nádorové onemocnění,“ zdůrazňuje Tomáš Nežádal.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail