Biocev nabízí firmám testování pomocí testů ze slin

Biotechnologický ústav AV ČR v centru Biocev nabízí ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UK pravidelné testování na covid-19 pro firmy. Vyšetření probíhá ze vzorků slin technologií PCR (přímý průkaz genetické informace viru ve vzorku) pomocí certifikovaných souprav od české firmy Diana Biotechnologies.

Jedná se o šetrný způsob odběru a nejcitlivější metodu detekce, která nevyžaduje nepříjemný stěr z nosohltanu a poskytuje velmi přesné a spolehlivé výsledky. Testování PCR metodou v Biocev je cenově srovnatelné s některými antigenními testy. Navíc pozitivně testovaný pracovník nemusí postupovat zdlouhavou cestu vyžádání elektronické žádanky u lékaře a dalšího PCR testu. Tím se také snižuje riziko nákazy dalších lidí.

„Ze dvou tisíc provedených antigenních testů nám vyšly jen dva pozitivní případy (0,1 %). Oproti tomu srovnávací testování zaměřené na nejrizikovější podskupinu 330 zaměstnanců pomocí screeningové metody PCR ze slin, poskytlo 3,6 % pozitivních. Metoda vyvinutá Diana Biotechnologies tak rychle poskytuje reálný obrázek celkové situace a umožňuje včasné řešení izolací nakažený jedinců. Vedle daleko větší citlivosti a šetrného samoodběru ze slin, je velkou výhodou této metody stabilita vzorků po dobu 72 hodin umožňující vzorkování i v třísměnném provozu s turnusovým režimem. Malé rozměry vzorkovnic a karuselový systém ukládání usnadňují skladování a přepravu stovek vzorků. Vysoké efektivitě testování napomáhají také standardní QR kódy a jejich přiřazování pomocí 2D scannerů. Vynaložené náklady na brzké odhalení a izolaci jednoho nakaženého jsou pro nás ekonomicky výhodnější než plošná opatření a výraznější omezení produkce. Výsledky testování PCR metodou nás ujišťují, že v Biocev a Diana Biotechnologies máme důvěryhodného partnera v boji proti covidu-19, protože naší nejvyšší prioritou je ochrana našich zaměstnanců a zajištění dodávek léků,“ říká Pavel Šebek, ředitel oddělení vývoje farmaceutické firmy Zentiva, která patří mezi desítku firem a institucí, jež se rozhodly pro efektivnější boj s pandemií, a posílají své vzorky do centra Biocev.

Náklady na testování metodou PCR se podařilo výrazně snížit díky několika faktorům. V první řadě tzv. samoodběrem zaměstnanců i vlastní registrací vzorků pomocí čtečky a kódu na dně zkumavky. Vědcům pomáhá v testování také robotika, čímž odpadá potřeba náročné manuální izolace RNA. Při objemu desítek vzorků týdně činí cena 400,- Kč bez DPH za vzorek. Výsledky testu jsou známy prostřednictvím SMS do 3 až 6 hodin. Výhodou je také získání certifikátu pro pracovní cesty do zahraničí.

„Jsem velmi rád, že Biocev staví vysokokapacitní testování na naší technologii. Námi vyvinuté PCR testy ze slin jsou příjemnější, jednodušší a rychlejší oproti PCR testům prováděným stěrem z nosohltanu. Přitom se i v praxi potvrzuje, že jsou dokonce citlivější. Díky tomu jsou ideální k pravidelnému testování v nemocnicích, firmách i ve školách, a pomáhají zamezit šíření nákazy v kolektivech. Klíčovou výhodou pak je, že testy v České republice vyvíjíme i vyrábíme a není potřeba spoléhat na zahraniční dodavatele. Pokud bude o PCR testy ze slin jasný zájem, jsme připraveni v řádu týdnů produkovat dva miliony testů měsíčně,“ říká Václav Navrátil, jednatel a vědecký ředitel Diana Biotechnologies.

Testování metodou PCR podporuje také Ruth Tachezy, viroložka Přírodovědecké fakulty UK v centru Biocev: „Antigenní testy nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců. Pokud není dostatečná kapacita PCR testování, lze je použít, ale je nutné splnit základní podmínky. Vybrat testy kvalitní (validované), provádět správně odběr a zajistit standardní provedení testu. V neposlední řadě je test třeba opakovat v intervalu 3 dní,“ vysvětluje Ruth Tachezy a dodává: „Oproti PCR tyto testy obvykle při samoodběru dávají výrazně horší výsledek. U PCR je možné zpracovat rychle a spolehlivě velké množství vzorků, zároveň provádět detekci mutací viru a spolehlivě tuto metodu kombinovat s řadou typů samoodběrů. Při použití PCR pro plošné testování je možné ji provádět v intervalu 7 až 10 dní. Tato metoda je zvláště vhodná pro vyšetřování dětí, které mají menší virovou nálož a klasický odběr z nosohltanu je pro ně zatěžující.“

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail