Většina seniorů se chce nechat očkovat u svého praktika

U praktických lékařů v současnosti čeká na očkování přes 370 000 lidí, z toho 42 000 starších 80 let, 187 000 ve věku od 70 do 79 let a 145 000 chronicky nemocných. Počty starších, kteří čekají na vakcínu od svého praktika, výrazně převyšují ty, kteří se registrovali do očkovacích center. Podle lékařů je za tím důvěra a znalost prostředí, kam si lidé chodí léta pro pomoc se svými zdravotními problémy.

Celkem se k očkování u praktického lékaře dosud nahlásilo přes půl milionu lidí, do očkování je zapojeno přes 4000 praktiků z celé republiky. Celkem 2900 z nich dostalo pro své pacienty nějaký typ vakcíny, v průměru 75 kusů na ordinaci. Vyplývá to z nejnovější dat Sdružení praktických lékařů (SPL), které prezentovaly na společné tiskové konferenci se Společnosti Všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL).

„Stále se otevírají nová očkovací centra za dalších nákladů a nevyužívá se přirozených míst – ordinací praktiků. Nenaočkovaná tak zůstává nejrizikovější skupina lidí – starší 80 let, kteří čekají na vakcínu u svého praktika,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D., vědecký sekretář SVL ČLS JEP.

Podle předsedy SPL MUDr. Petra Šonky se po „kodrcavých začátcích“ blýská na lepší časy. „Příští týden čekáme dodávky vakcín Johnson & Johnson ve výši přibližně 38 000 dávek a dalších 320 000 dávek Astry Zenecy do konce dubna. Ke zrychlení očkování by přispělo urychlená distribuce vakcíny Moderna a případně Pfizer, což koneckonců doporučuje i klinická skupina Covid při ministerstvu zdravotnictví,“ doplňuje Petr Šonka, s tím, že by praktici měli mít možnost očkovat i neregistrované pacienty. Praktici jsou podle svých propočtů schopni naočkovat 10 lidí za den, což při počtu 5000 lékařů činí 50 000 denně očkovaných. Podle MUDr. Šonky by lékaři chtěli naočkovat drtivou většinu lidí do září, kdy začíná chřipková sezona a začne se vakcinovat proti této nemoci. „K 8. dubnu naši lékaři aplikovali asi 218 000 dávek, tedy to, co bychom zvládli naočkovat ve čtyřech dnech – kdybychom mohli jet na plný výkon“ doplňuje Petr Šonka.

Podle praktiků i nadále dochází k nesmyslným ´bojům´ o vakcíny AstraZeneca mezi nimi a očkovacími centry. „Ta v některých případech vznikají i v místech, kde to naprosto nedává smysl, například v městysech kolem 2000 obyvatel, kde by rizikovou skupinu hravě zvládli naočkovat místní praktici. Zbytečně se tím nahrazuje existující síť lékařů, kteří jsou zvyklí očkovat, své pacienty znají, a kterým tím pádem vakcíny chybí,“ popisuje doktor Šonka. Podle něj v minulosti došlo i k dalším excesům, jako v případě nemocnice v Kadani, kde o víkendu naočkovali 3600 lidí mimo ohrožené skupiny.

Lékaři připomněli i potíže s distribucí vakcín, které vedly k tomu, že si ji v mnohých případech zajišťovaly ordinace samy. „Z toho plynula velká frustrace, jelikož jsme přesvědčeni, že stát by měl praktiky spíše k očkování motivovat, než jim házet klacky pod nohy. Naštěstí se už distribuce rozbíhá a věřím, že jakmile bude dostupné větší množství vakcín, tak budeme moci plně využít naše kapacity, zejména při očkování seniorů,“ řekl MUDr. Vojtěch Mucha, praktický lékař a místopředseda Mladých praktiků. V některých případech museli podle něj lékaři za vakcínami cestovat i desítky kilometrů.

Při očkování lékaři naráželi na rozdílný přístup krajů. „Některé kraje, jako Jihomoravský a Zlínský s námi od začátku spolupracují opravdu příkladně a rozdělují vakcíny rovnoměrně podle reálných potřeb. Například v Ústeckém nebo Karlovarském kraji nás ale vnímali jako konkurenci očkovacím centrům. Tyto neshody už jsou snad minulostí,“ věří Petr Šonka.

Praktičtí lékaři se vyjadřovali i k očkování vakcínou Sputnik. „S ohledem na bezpečí pacientů a právní jistotu lékařů zásadně doporučujeme očkování vakcínami, které jsou schválené příslušnými regulačními autoritami, což je pro nás v tomto případě SÚKL. Také se obávám, že podávání neschválené vakcíny by mohlo negativně zahýbat s důvěrou pacientů vůči očkování jako takovému,“ říká Bohumil Seifert.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail