Interval mezi první a druhou dávkou vakcíny Pfizer a Moderna bude 42 dnů

Rada vlády pro zdravotní rizika vyslovila souhlas s tím, že doba mezi podáním první a druhé dávky očkovacích látek od společností Pfizer/BioNTech a Moderna se prodlouží na 42 dní. Prodloužení intervalu očkování umožní podat vakcínu více lidem.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že z odborného pohledu je prodloužení intervalu mezi aplikací první a druhé dávky vakcín od jmenovaných společností zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době. U látky AstraZeneca zůstává druhý termín po dvanácti týdnech. Dosud se očkovalo druhou dávkou vakcín od Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný minulý týden uvedl, že ochrana očkovaného člověka po dvou týdnech od aplikace první dávky se postupně blíží k 80 procentům. Snižuje se tak riziko hospitalizace i úmrtnost. Podle epidemiologa Rastislava Maďara je třeba, aby aspoň první dávkou bylo co nejdříve očkováno co nejvíce lidí z rizikových skupin.

Celkově bylo v České republice očkováno již 1,13 milionu osob, což je asi desetina populace. Z toho téměř 445 000 lidí dostalo i druhou dávku. Dalších asi 99 000 osob má rezervovaný termín a více než 600 000 je k očkování zaregistrováno.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail