Společnost Stada hlásí za loňský rok 18procentní růst tržeb
Foto zdroj: Stada

Farmaceutická společnost Stada dosáhla loni 18% růstu tržeb a o 15 % vyšší hodnoty EBITDA v konstantních měnách. K organickému růstu tržeb o 6 % a celkovému růstu na plochém trhu o 18 % přibylo sedm akvizic a více než 80 transakcí v rámci licencí uzavřených v průběhu roku 2020.

„Zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví všech našich zaměstnanců a jejich rodin bylo po celý rok 2020 nejvyšší prioritou společnosti Stada,“ uvedl její globální CEO Peter Goldschmidt. „Jelikož Stada reagovala na pandemii hbitě, pokračovali jsme v posilování naší infrastruktury dodavatelského řetězce pro stabilní budoucnost. Jsem hrdý na to, jak Stada během pandemie neúnavně spolupracovala se stovkami partnerů, aby nadále dodávala léčiva a plnila naše poslání, kterým je pečovat o zdraví lidí coby důvěryhodný partner,“ řekl Peter Goldschmidt.

Synergie odvozené z akvizic stejně jako probíhající opatření na zvýšení efektivity v oblastech jako dodavatelský řetězec, nákup a prodej nebo marketing, přispěly ke zvýšení zisku před úroky, zdaněním a amortizací (EBITDA) o 15 % ve stálých měnách na 713 milionů EUR (přibližně 18,7 miliardy korun). Investice do dodavatelského řetězce loni posílily udržitelnost společnosti s rekordní produkcí, silnou úrovní dodávek a žádnou kritikou ze strany regulačních inspekcí výrobních zařízení.

„Rostoucí tržby a navýšení zisku odrážejí mimořádnou angažovanost a podnikavost našich zaměstnanců po celém světě,“ vysvětluje P. Goldschmidt. „Naše strategie, ve které je Stada důvěryhodným partnerem v oblasti spotřebitelské zdravotní péče, speciálních léčiv a generik, je úspěšná.“

Firma uzavřela celkem sedm akvizic, včetně nákupu české společnosti Walmark, významného výrobce vitaminů, minerálů a doplňků stravy ve střední a východní Evropě. Mezi další významné smlouvy patří nákup části spotřebitelského portfolia GSK a bývalých značek Takeda v Rusku a bývalém prostoru Společenství nezávislých států. V průběhu roku 2020 uzavřela celkem více než 80 licenčních dohod.

Právě akvizice Walmarku patřila k nejvýznamnějším obchodům společnosti v uplynulém roce. „I díky tomu jsme na českém trhu meziročně rostli o 37 procent,“ říká Tomáš Mihál, ředitel společnosti Stada v České republice. „Růst, který zde zažíváme, zároveň představuje i velkou výzvu. Zůstáváme ambiciózní a jsme připraveni na další růst.“

V průběhu loňského roku se Stada stala čtyřkou na evropském trhu generik a na evropském trhu zdravotní péče pro spotřebitele se posunula z deváté příčky na pátou. Mimo Evropu pokračovala v posilování svého působení na vybraných asijských trzích, jako jsou Čína, Filipíny a Vietnam, stejně jako na Blízkém východě a v severní Africe.

Produkty spotřebitelské zdravotní péče a speciální výrobky nyní tvoří přibližně polovinu tržeb skupiny Stada v celkové výši 3,01 miliardy EUR (téměř 79 miliard korun) za rok 2020. Tyto produkty mají potenciál nabídnout dlouhodobě rostoucí zisk po mnoho let.

Segment generik zaznamenal pro společnost nárůst prodejů v Belgii, Francii, Německu a Švýcarsku. Růst generik v konstantní měně v Rusku a prostoru bývalého Společenství nezávislých států byl velmi silný a dosáhl 12 %.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail