Domácí testy na covid-19 v nabídce lékáren i hypermarketů

V lékárnách Benu jsou nově k dostání rychlotesty pro domácí použití. Domácí test navíc dokáže odhalit, zda má člověk v těle protilátky a onemocnění již prodělal. Rychlotest Covid-19 od švýcarské společnosti Lomina A.G. detekuje protilátky pomocí koloidního zlata, je řádně registrovaný v Registru zdravotnických prostředků Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a jako první na trhu byl schválený pro domácí použití. Síť lékáren Benu a e-shop benu.cz má nyní v nabídce balení 5 kusů testů za 1250 Kč.

Jmenovaný test detekuje protilátky onemocnění covid-19 v krvi. Pomůže tedy zjistit, zda organismus právě bojuje s virem způsobujícím onemocnění, nebo zda již toto onemocnění v minulosti prodělal. „Pohodlí a bezpečí našich zákazníků je u nás vždy prioritou, a proto jsme rádi, že jim můžeme poskytnout první bezpečný způsob testování, který pohodlně zvládnou sami doma,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lékáren.

Provedení testu je intuitivní, velmi jednoduché a výsledek je znám do pěti minut. Součástí balení je podrobný návod včetně obrázků. „Vše potřebné k provedení testu je součástí balení, stačí postupovat podle návodu,“ informuje Ivana Lánová. Pomocí lancenty a plastového kapátka se provede odběr 2 až 3 kapek krve, které se vloží do zkumavky s předpřipravenou směsí. Po promíchání druhým kapátkem se odeberou 2 kapky směsi a nakapou se do vyznačeného místa na testovacím pásku. Za několik minut test ukáže výsledek.

 

Jak test funguje?

Organismus si proti viru onemocnění covid-19 vytváří protilátky. Existují dva druhy protilátek, jejichž přítomnost v těle dokáže test jednoduše odhalit. První typ protilátek si tělo začíná vytvářet na počátku infekce, jedná se o imunoglobuliny M (IgM). Vznikají při primární imunitní odpovědi. V případě, že test prokáže výskyt právě těchto protilátek, je velmi pravděpodobné, že člověk právě prodělává onemocnění covid-19, ať již má příznaky, či nikoliv. V této situaci je infekční, a je tedy nutné, aby neprodleně informoval svého lékaře, a řídil se hygienickými opatřeními.

Druhý typ protilátek dlouhodobě chrání organismus, podílí se na protivirové imunitě. Jde o imunoglobulin G (IgG) a vzniká při sekundární imunitní odpovědi. Pokud test prokáže přítomnost právě těchto protilátek, je pravděpodobné, že člověk onemocnění covid-19 již prodělal a organismus je lépe připravený čelit dalším infekcím tohoto viru.

 

Kaufland nabídne dva typy testů

V nejbližších dnech bude v prodejnách obchodního řetězce Kaufland možné zakoupit antigenní testy s odběrem z nosu, ve druhé polovině března se má v nabídce objevit druhá varianta testu, která vir dokáže detekovat ze slin. Prodeje obou modelů rychlotestů na český trh povolilo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

První typ antigenního testu (Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test) funguje na principu odebírání vzorků při výtěru z přední části nosu. Výsledky se posuzují vizuálně po 15 až 30 minutách. Podle klinických testů odhalí přítomnost viru s přesností 98,8 procenta.

Druhý produkt (NEWGENE Novel Coronavirus Detection Test Kit) dovede zjistit přítomnost covidu-19 ze slin. Vyhodnocení je možné do 15 minut. Klinické srovnání u tohoto testu vykázalo přesnost 95,8 procenta.

Kaufland má i stálou nabídku respirátorů FFP2 (výběr z několika druhů balení) a také dostatek jednorázových hygienických třívrstvých roušek. „Roušky i respirátory jsou součástí stálého sortimentu a nabízíme je zákazníkům za nejnižší možnou cenu. Roušky prodáváme ve velikostech pro dospělé i pro děti,“ doplnila Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail