Lékárenský segment reaguje na pozměňovací návrh zákona o léčivech

Ve čtvrtek 4. března reagovala Česká lékárnická komora (ČLnK) na pozměňovací návrh zákona o léčivech, který by umožňoval zásilkový výdej léků vázaných na lékařský předpis. O den později pak reagovali na tento pozměňovací návrh další představitelé lékárenského trhu.

Ve své čtvrteční tiskové zprávě ČLnK uvedla, že se ohrazuje proti praktikám poslanců Vojtěcha a Nachera: „Oba tito poslanci spolu s několika dalšími kolegy předložili na poslední chvíli pozměňovací návrh zákona o léčivech, kterým pro e-shopy hrajícími si na lékárny zařizují podmínky pro kanibalizaci kamenných lékáren. Cílem není nic jiného, než pomoci velkým hráčům monopolizovat výdej léčivých přípravků na úkor všeobecně dostupné lékárenské péče pokrývající rovnoměrně území České republiky.

Během pátku 5. března pak v reakci na zmiňovaný pozměňovací návrh vydaly společné prohlášení spolky Mladí lékárníci, Mladí lékaři a Mladí praktici, které zaslaly poslancům. Mimo jiné v něm uvádějí: „S mimořádných znepokojením sledujeme, jak se pod rouškou koronavirové krize a nouzového stavu snaží do legislativního procesu zasáhnout obchodní skupiny novelou zákona o léčivech, kterou chtějí umožnit internetový prodej léků vázaných na lékařský předpis! Zásadně nesouhlasíme s pozměňovacím návrhem 7697, který byl zařazen k projednání bez důkladné přípravy a dostatečné odborné diskuze. Tento nebezpečný návrh zcela podrývá autoritu a odbornost kvalifikovaných zdravotníků, zpochybňuje principy, na nichž naše zdravotnictví funguje a potenciálně ohrožuje pacienty na zdraví! Změnu zákona o léčivech považujeme za velmi zásadní a měla by jí být věnována dostatečná, především pak odborná pozornost. K takto urychlené změně zákona navíc ani není žádný opodstatněný důvod. Léčivé přípravky na předpis jsou pro pacienty bez problémů dostupné v lékárnách. Pacientům je vydávají vysokoškolsky vzdělaní lékárníci, kteří ručí za to, že jsou pro ně léky bezpečné – jak z pohledu například jiné léčby, tak i z pohledu toho, že se nejedná o padělky. Ty se totiž vyskytují primárně na internetu, nikoliv v lékárnách!“

Ve stejný den bylo vydáno i Společné prohlášení České lékárnické komory, České farmaceutické společnosti ČLS JEP, Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Grémia majitelů lékáren, Poskytovatelů lékárenské péče, spolku Vaši Lékárníci CZ a spolku Mladí lékárníci.  Organizace napříč celým lékárenstvím vyjadřují jednotný a zásadní nesouhlas se zcela účelově načteným, s odbornou veřejností neprojednaným pozměňovacím návrhem 7697 poslanců Vojtěcha, Nachera a dalších.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail