Takzvaný lízátkový test schválen i u nás k využití pro veřejnost

Nová unikátní metoda pro antigenní testování na koronavirus ze slin, která vstupuje na český trh pod názvem V-Chek, byla čtvrtečním rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR povolena k použití také pro širokou veřejnost.

Výhradním distributorem takzvaného lízátkového či houbičkového testu pro Českou republiku a současně Slovensko je společnost QuickSeal International (QSI). Odběr vzorku se neprovádí stěry ani vykašláváním slin, ale pouhým vložením speciálního odběrového tamponu – „lízátka“ do úst testovaného. Výsledek vykazující vysokou míru přesnosti je k dispozici do 15 minut. Test spolehlivě detekuje i nové mutace koronaviru. Používá se již například v Rakousku, Německu, Itálii nebo Španělsku.

„Největší výhodou testu je snadné použití, komfort testovaného a rychlý výsledek,“ uvedl obchodní ředitel společnosti QSI Michal Továrek. „K odběru slin stačí ponechat testovací tampon v ústech po dobu devadesáti vteřin. K vyhodnocení nejsou potřeba žádné další přístroje ani pomůcky, testovací kazeta pro odečtení výsledku je již součástí setu.
Obecně je toto bezbolestné a neinvazivní vyšetření vhodné ve všech případech, kdy může být problematický výtěr z nosohltanu, a uplatní se tak zejména pro rychlý odborný test u seniorů, dětí, pacientů s kognitivními poruchami nebo například v Alzheimer centrech,“ dodal.

Jako nejšetrnější a nejjednodušší metoda testování je podle Továrka V-Chek vhodný také pro testování zaměstnanců na pracovišti. Lízátkový, ale také houbičkový nebo žvýkačkový test, jak bývá označován, je standardně distribuován v baleních po 20 kusech. Dostupné bude také balení po 1 kuse, a to exkluzivně pouze v síti lékáren Dr. Max, kam dorazí první dodávky za 2 až 3 týdny.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail