Leckde praktici už očkují, některé kraje jim v tom brání

Nejen potíže při registraci osob starších 80 let, ale i skutečnost, že některé kraje se snaží z očkování proti covidu-19 takříkajíc vyšachovat praktické lékaře a převést vakcinaci do velkokapacitních center, dělají z očkování problematickou akci plnou zmatků. Jak zaznělo na tiskové konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL), praktici deklarují, že jsou na očkování připraveni, umí to a navíc se lidé většinou chtějí nechat očkovat právě v jejich ordinacích.

Že by očkování vakcínou firem Pfizer a BioNTech probíhalo v ordinacích praktických lékařů, se kvůli přísným podmínkám skladování očkovací látky původně nepočítalo. Nakonec se ale ukázalo, že při dobře zvládnuté logistice to půjde. Někde praktici už začali ve svých ordinacích pacienty očkovat, leckde se ale dočkali ze strany vedení krajů ignorace a odmítnutí.

„Praktičtí lékaři očkují na chřipku, tetanus a další nemoci, patří to mezi jejich běžnou agendu, jsou tedy na tuto akci perfektně připraveni. Pacienti se navíc chtějí nechat očkovat od lékaře, kterého znají – a jsou ochotni počkat, až bude mít vakcínu v ordinaci,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D. vědecký sekretář SVL.

Praktičtí lékaři v celé republice potvrzují, že se na ně jejich pacienti neustále obracejí se žádostí o očkování proti covidu-19. Některé kraje však snahu o zapojení praktiků ignorují a z očkování se je snaží vyšachovat. „V Moravskoslezském kraji jsme se v pátek dozvěděli, že od úterý můžeme začít očkovat. Měli jsme dodat seznam lékařů, kteří se do očkování zapojí a počty pacientů. Do dvou dnů jsme dokázali zorganizovat 200 lékařů připravených naočkovat 5800 lidí v kategorii 80+ a během víkendu je pozvat na následující týden. Den před akcí nám přišla sms zpráva, že se celá akce ruší, bez zdůvodnění. Po dalších telefonátech pan hejtman přiznal, že nemá o zapojení praktiků do očkování vakcínou Pfizer v jejich ambulancích zájem. Také na Ústecku již domluvené očkování praktickými lékaři zastavili. Je to s podivem, protože jak pan premiér, tak ministr zdravotnictví očkování v ordinacích praktiků jednoznačně podporují,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

V krajích, kde o to má politická reprezentace zájem, není podle Petra Šonky problém očkování praktiky zorganizovat. „Například na Praze 7 jsme byli schopni během několika dnů naočkovat všech potřebných 1100 seniorů. Výborně funguje také spolupráce se Zlínským krajem. Bohužel jsou zde tací, kteří upřednostňují velkokapacitní očkovací centra – o důvodech nechci spekulovat, ale určitě jim nejde o lidi,“ dodává doktor Šonka.

Podle lékařů navíc nedává smysl, aby praktici jezdili své pacienty očkovat do velkých center. Zvláště pro starší generaci je očkování v přátelském a známém prostředí jednodušší a bezpečnější. „Nikdo neočkuje více než praktik, kdo jiný by tak měl vakcinaci proti koronaviru provádět? Praktický lékař je pro lidi nejpřístupnější, je v lokalitě, kde přirozeně bydlí a má jejich důvěru. Což dokazují i stovky reakcí našich pacientů, kteří si chtějí počkat, až bude vakcína u nás. Nemá přece logiku, abychom je posílali do očkovacích center a pak je tam ještě jezdili očkovat,“ vysvětluje MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař a člen výboru SVL.

Praktici jsou podle svých propočtů schopni naočkovat 10 lidí za den, což při počtu 5000 lékařů činí 50 000 očkovaných denně. „Jednotlivé ordinace se mezi sebou také mohou domluvit a vyhradit takzvané očkovací dny, při kterých jejich akutní agendu převezme druhá ordinace. To celý proces urychlí,“ doplňuje Petr Šonka. Podle něj není třeba, aby se do vakcinace zapojovali například lékárníci. „Lékařů je v ČR dost, 5000 praktiků je schopno naočkovat polovinu všech vakcín, dalších 35 000 aktivních lékařů v ČR určitě zvládne zbytek. Pokud budeme mít dostatek vakcín a materiálu, do podzimu jsme schopni naočkovat 6 milionů dávek,“ dodává.

Podle Cyrila Muchy jsou nyní ordinace praktiků velmi vytížené. V součtu běžných a covidových pacientů řeší až 200 000 kontaktů za den, drtivá většina se však týká koronaviru a s ním spojené agendy, jako je například vystavování neschopenek, e-receptů nebo žádanek na testy. „Tvoříme hráz k vyšším patrům zdravotní péče, díky nám nezahlcují covidoví pacienti nemocnice. Přesto jsme schopní uspořádat naši péči tak, abychom mohli věnovat čas i očkování,“ vysvětluje MUDr. Mucha. Mnohé ordinace podle něj musely najmout další pracovní síly k řešení administrativy, případně využívají systémy jako elektronická sestra, které usnadňují objednávání pacientů. Z vyjádření praktiků vyplývá, že administrativa jim zabere 3krát více času než samotné očkování. Co podle nich ale nelze očekávat, že by ve velkém dojížděli do očkovacích center a podíleli se tam na vakcinaci, jak si v některých krajích představují.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail