Lékárna.cz hlásí růst prodejů takzvaného covidového sortimentu

Od loňska zpracovávají v e-shopu Lékárna.cz data o nákupech takzvaného pandemic sortimentu a na základě toho vydávají koronaINDEX. Podle něj nákupy pandemického lékárenského sortimentu opětovně vystřelily prudce vzhůru.

Jak upozorňuje PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz, už několik dní jsou nákupy lékárenského sortimentu souvisejícího s pandemií zase v červených číslech, která signalizují opravdu vysoké nákupy. „Naplnila se tak hypotéza, že jeho pokles způsobil obecný trend menších nákupů mezi svátky a na počátku roku. Po Novém roce se ale nejen vrací zájem o nákupy, ale také stále trvá pátý stupeň PES, který významné ovlivňuje chování zákazníků, kteří se chtějí (a musí) chránit před pandemií. Dramatický nárůst křivky kopíruje růst nákupů na počátku první vlny v polovině března a také nástup druhé vlny v září 2020. Z nákupního trendu tedy usuzuji, že reálně právě prožíváme třetí vlnu, která má podobu progresivního růstu vlny první i druhé, která byla přerušena vánočními svátky.“

Dále V. Finsterle uvádí, že od začátku roku stabilně rostou prodeje léků na teplotu a horečku, které vedou žebříčky prodejů v kategorii Léky na chřipku a nachlazení, klesá ale například prodej léků na kašel. Stabilně se zvyšují prodeje léků na bolest hlavy. Signály růstu prodejů doplňků stravy se nepotvrzují, protože v posledních dnech zájem o doplňky stravy na podporu imunity klesl (hlíva a echinacea). Z vitaminů stabilně rostou nákupy vitaminů C a D, prodeje vitaminu B stagnují. Naproti tomu prodeje vitaminu E narostly o 130 %, ale stále je to jen šestina prodejů vitaminů C i D.  Z minerálů stabilně roste hořčík.

„Znovu se vrátil zájem nakupovat roušky a roste zájem o respirátory. I když část veřejnosti už trvající tvrdá mimořádná opatření otravují, je to přesto dobrý signál, že přece jen stále myslíme na bezpečnost vlastní i těch druhých,“ dodává PharmDr. Finsterle.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail