Lékárna.cz: nákupy roušek, léků a dezinfekce klesly

Aktuální prodeje zdravotnického sortimentu souvisejícího s nákazou covid-19 klesly na úroveň období, kdy v ČR žádná nákaza nebyla. Podle ukazatele koronaINDEX lékárenského e-shopu Lékárna.cz prodeje klesly na normál na Štědrý den a stále se tam drží. A to navzdory indexu PES 5 a částečnému lockdownu. 

KoronaINDEX na Lékárna.cz každý den vyhodnocuje aktuální obrat v pandemickém sortimentu. „Zájem o zdravotnický sortiment související s nákazou covidem-19 počínaje vánočními svátky rychle klesl z nadstandardně vysokých nákupů až na úroveň standardních nákupů v loňském období; nakupovalo se tedy zhruba v takových objemech, jako by koronavirus vůbec nebyl,“ uvedl PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárna.cz.

Tento vývoj mohly ovlivnit dva významné faktory. Jednak sezónní pokles celkových prodejů, protože index se vypočítává na základě absolutního objemu prodeje covidového sortimentu a období od Vánoc a mezi svátky ovlivňuje sezonní pokles celkových prodejů tohoto sortimentu v e-shopu Lékárna.cz.

Další vliv mohou mít priority v nákupech zákazníků na Lékárna.cz, kteří se aktuálně soustředí na běžné potravinové doplňky, volně prodejné léky bez vazby na covid a také na produkty podporující hubnutí. Covidový sortiment doplňují jen podle své aktuální potřeby. Touto změnou zájmů a potřeb se obsahy nákupních košíků na Lékárna.cz blíží normální situaci.

„Dá se tedy říci, že naši zákazníci si již na ´život s covidem zvykli´ a jsou na každodenní život v ohrožení nákazou vybaveni. Nemají potřebu dělat velké nákupy sortimentu souvisejícího s nákazou, a to i přesto, že se Česká republika nachází v 5. stupni stupnice PES. Za další možný důvod považuji i období začátku očkování, kdy se lidé cítí ´bezpečněji´, když se alespoň někdo očkuje,“ říká V. Finsterle a dodává: „Tento trend se ale musí potvrdit i v dalších dnech, které nebudou sváteční, ale naopak zcela běžné. Předpokládám, že s postupem očkování do běžné populace a aktuální situací nám koronaIndex opět ukláže rostoucí nákupy, ale očekávám ty růsty jen do hranice 40, to znamená nákupy zvýšené oproti roku, kdy covid nebyl součástí našich životů.“

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail