Novým výkonným ředitelem ČAFF je Filip Vrubel

Mgr. Filip Vrubel se stal novým ředitelem České asociace farmaceutických firem (ČAFF), která sdružuje hlavní výrobce generických a biosimilárních léků v České republice. Mezi jeho hlavní priority patří posílení image generického průmyslu v rámci českého zdravotního systému i tuzemské ekonomiky, aktivní podpora stabilního podnikatelského prostředí se zaměřením na udržitelnou regulaci cen a úhrad léčiv, jakož i hladká transformace cílů Farmaceutické strategie pro Evropu do českého prostředí. Ve funkci od 1. ledna 2021 střídá dosavadního výkonného ředitele Mgr. Martina Mátla.

Filip Vrubel, absolvent Právnické fakulty MU, je jedním z nejvýznamnějších českých expertů na oblast lékové politiky, zdravotnického a farmaceutického práva. V letech 2009 až 2012 zastával pozici ředitele odboru farmacie na ministerstvu zdravotnictví, od roku 2013 působil jako odborný náměstek ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv, zodpovídal za všechny regulatorní a dozorové agendy ústavu. Téměř čtyři roky strávil také v poradenském sektoru v mezinárodní advokátní kanceláři Deloitte Legal, kde se stal advokátem a zabýval se oblastí farmaceutického práva, analýzami trhu a regulacemi ve zdravotnictví. Do ČAFF přichází z pozice náměstka ministra zdravotnictví, kterou zastával od roku 2018 do září 2020. Věnoval se zejména legislativě v oblasti dostupnosti léčiv pro pacienty v ČR, lékovému záznamu pacienta, dalším nadstavbovým funkcionalitám eReceptu a úpravě systému regulace cen a úhrad léčiv za účelem zajištění cenově dostupné léčby pro co nejširší spektrum pacientů. Těmto tématům se plánuje věnovat i nadále v nové funkci výkonného ředitele ČAFF.

„Je to velmi důležitý milník pro ČAFF přivést do asociace osobu s takovými zkušenostmi a znalostmi, jako je Filip Vrubel. Pomůže nám dále rozvíjet vztahy mezi členskými společnostmi a našimi partnery ve zdravotnictví. Zejména v době pandemie se potvrdila důležitá role farmaceutického průmyslu pro naši ekonomiku a společnost. Úkolem nového ředitele bude pokračovat ve spolupráci s regulátory na zajištění dlouhodobé udržitelnosti lékové politiky v ČR, která, jak věříme, musí spočívat v existenci široké dostupnosti léčiv pro všechny pacienty za férovou cenu,“ uvedl Juan Carlos Conde, předseda představenstva ČAFF a generální ředitel Teva Pharmaceuticals CR.

„ČAFF zastupuje tuzemské výrobce a celou řadu dalších významných dodavatelů léčiv, kteří miliónům pacientů v ČR dodávají cenově dostupné léky. Logicky je tedy silným partnerem pro stát a zdravotní pojišťovny ve snaze zajistit pacientům co nejširší dostupnost zdravotní péče za spravedlivou cenu. Právě generický a biosimilární průmysl pomáhá udržovat stabilitu financování zdravotnictví a usnadňuje zvládání krizí způsobených nedostupností některých léčiv. Rád bych tedy navázal na své dosavadní poslání a hledal synergii mezi státem, veřejnoprávními institucemi a dodavateli léčiv, a přispěl tak k zakotvení udržitelného systému rychlého vstupu cenově dostupnějších a bezpečných léčiv na český trh včetně stabilních dodávek a skladových zásob léčiv v ČR,“ konstatoval nový výkonný ředitel ČAFF Filip Vrubel.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail