Jaký je postoj Čechů k novoročním předsevzetím?

Rok 2020 byl ve znamení pandemie, která řadě Čechů zkomplikovala cestu za pracovními i osobními cíli. Lidé naději neztrácí a obdobně jako v letech předchozích, myslí na svá novoroční předsevzetí a snad i lepší zítřky. Pro končící rok 2020 si dalo předsevzetí 42 % oslovených respondentů. Převládalo tradiční přání zhubnout (266 respondentů), zdravě jíst (214 respondentů) a překvapivě i nedávat si už žádná předsevzetí (196 respondentů). Skoro jako bychom tušili, co nás bude v roce 2020 čekat.

A jak se předsevzetí proměňují v letech? V roce 2017 chtěly podle průzkumu agentury Stem/Mark především ženy hlavně zhubnout (74 %) a zdravěji se stravovat (62 %). Muži si často dávali za cíl omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %).  Obdobně tomu bylo s předsevzetím pro končící rok 2020. Podle dat agentury Rondo Data, kde odpovědělo více než 1000 respondentů, bylo hubnutí jako již tradičně tím nejoblíbenějším. V závěsu bylo zdravé stravování a následovala možnost „nedávat si už žádná předsevzetí,“ což jen potvrzovalo fakt, že si dotazovaní uvědomovali, že novoroční předsevzetí zpravidla moc dlouho nevydrží. Velké množství dotazovaných si pro rok 2020 dalo více než jedno předsevzetí. Oproti roku 2017 zeslábla touha více sportovat. Naopak chtělo více dotazovaných bojovat s kouřením.

Průzkum dále prokázal, že celých 78 % z dotázaných respondentů si během života dalo alespoň jedno předsevzetí. Ta se nesla i rokem 2020, kdy si je dalo 42 % oslovených respondentů. A nejinak tomu bude i pro rok 2021.

Dle průzkumu pro rok 2020 předsevzetí nikdy nedodrželo 25 % dotázaných jedinců. Celkem 42 % pak uvedlo, že předsevzetí obvykle nedodrží. A jak rychle s předsevzetím skončili respondenti? Téměř třetina lidí to vzdala po několika dnech. Čtvrtina po měsíci a jen desetina lidí se předsevzetím řídila déle než jeden rok.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail