Lékárna.cz provedla průzkum zaměřený na péči o zdraví

Z aktuálního průzkumu mezi zákazníky a fanoušky Lékárny.cz vyplývá, že lidé kvůli obavám z nákazy covidem-19 zanedbávají péči o své zdraví. Na podzim stejně jako na jaře odkládali preventivní prohlídky nebo návštěvu lékaře při zdravotních potížích, nejčastěji u gynekologa, zubaře a mammografii.

Internista prof. MUDr. Michal Vrablík a onkolog prof. MUDr. Jindřich Fínek se shodují na tom, že odklad zdravotní péče může mít své důsledky a že se lidé nemají bát chodit k lékaři, stačí dodržovat doporučená a dnes již obvyklá hygienická pravidla.

Péči o zdraví utlumil skoro každý druhý v průzkumu odpovídající a třetina uvádí, že obavy z nákazy změnily jejich dosavadní péči o zdraví tak, že prevenci zatím vynechávají.

„Stačí šest měsíců, aby se malý nádoreček řešitelný třeba jemným chirurgickým zákrokem dostal do stádia inoperabilního. Takže nebojte se a věnujte se prevenci. A není čeho se bát: v nemocnici, kde se dodržují hygienická opatření, a dezinfikuje se, myjí se ruce a nosí roušky, je riziko nákazy mnohonásobně menší než v supermarketu. Dobrá rada je jediná: pečujte o sebe, nic neodkládejte, protože čas nikdy u žádného onemocnění nepracuje pro nás, vždycky pracuje proti nám a my nevíme jak rychle,“ zdůrazňuje prof. Fínek.

Rizika odkladu zdůrazňuje i M. Vrablík: „Virová epidemie jednoho dne skončí, ale epidemie kardiovaskulárních onemocnění tady zůstane a pravděpodobně pak uvidíme i důsledky té odkládané péče. Základní hygienická pravidla stačí k tomu, aby cesta k lékaři byla bezpečná. Nebojme se a žijme pokud možno normálně.“

Průzkum zjišťoval i zkušenosti pacientů dálkovou komunikací s lékařem, která je akceptovatelná pro 58 % odpovídajících. Většina z nich uvedla nějakou konkrétní pozitivní zkušenost (e-recept, objednávání, změna v dávkování užívaných léků, konzultace výsledků odběrů, konzultace postupu v určitých situacích apod.). „Většina odpovídajících si chválila možnost konzultovat s lékařem přes mobil, mail nebo počítač své obtíže, objednat se nebo si dohodnout dávkování léků včetně receptu (e-receptu). Pro některé to byla první zkušenost, kterou ale kvitovali jako přínos. I když někteří pacienti projevili pochopení pro přetížené lékaře, vyslovili i rozladění z neochoty akceptovat jinou možnost kontaktu než osobní návštěvu. Překvapilo mě, že odpovídající dokázali rozlišit pozitiva obou přístupů – oceňují operativní a rychlá řešení v dálkové komunikace, ale i nutnost osobní návštěvy pro objektivní určení diagnózy,“ říká PharmDr. Vladimír Finsterle, zakladatel Lékárny.cz. Zmínil i individuální poznámky, kdy odpovídající zmiňují, že zvažují změnu lékaře právě kvůli možnosti dálkově s ním komunikovat. I přes příznivé přijetí bezkontaktní péče zůstává zhruba 5 % pacientů zastánci výhradně osobní komunikace s lékařem.

„Rizikové faktory jsme schopni plnohodnotně kontrolovat na dálku a bez osobního kontaktu. Pacient si doma měří tlak a hladinu cukru, tato data sdílíme nebo posíláme mailem a já na ně reaguji, upravuji medikaci. Je to směr, kterým určitě půjdeme,“ doplňuje prof. Vrablík.

„Komunikace na dálku kolem receptů, objednání atd. je úžasný vynález. Ale video mě ochudí o to, jak se pacient chová – protože to, jestli je vhodný pro léčbu, kterou mu chci nabídnout, to poznám až při osobním kontaktu,“ říká onkolog J. Fínek.

Pozitivně lze hodnotit odhodlání většiny odpovídajících vrátit se po zrušení omezení k pravidelné prevenci a péči o svoje zdraví.

Pár dat a názorů z průzkumu:

  • 66 % odpovídajících je rozhodnuto pokračovat po skončení omezení v pravidelné prevenci a péči o svoje zdraví
  • 38 % odpovídajících odložilo péči o svoje zdraví kvůli obavám z nakažení covidem-19
  • 18 % odpovídajících uvedlo, že žádnou péči neodložilo

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail