Na trhu je respirátor se samosterilizační funkcí

Brněnská firma Respilon oficiálně odstartovala prodej očekávané novinky v ochraně dýchacího ústrojí. Respirátor VK RespiPro je unikátní nanovlákenný respirátor se samosterilizační funkcí. Tu zajišťují dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi, který deaktivuje viry zachycené v kvalitní certifikované nanovlákenné membráně. Díky této dvojité bariéře lze respirátor spolehlivě, bezpečně a opakovaně používat až po dobu jednoho týdne, neboli zhruba 30 hodin kumulativně. Respirátor VK RespiPro je výsledkem spolupráce izraelských vědců a vlastního vývojářského a designového týmu firmy Respilon. 

Nanovlákenný respirátor VK RespiPro funguje na principu dvojité bariéry. První tvoří kvalitní certifikovaná nanovlákenná membrána, která díky své extrémně husté síti vláken okamžitě a spolehlivě podle výrobce zachytí až 99,9 % virů. Dvě vrstvy s akcelerovaným oxidem mědi se následně postarají o jejich deaktivaci. Tento efekt „samosterilizace,“ potvrzený nezávislým testováním, zásadně mění způsob nošení ochranných prostředků dýchacích cest, tak jak je dosud známe. VK RespiPro lze totiž použít opakovaně a bez obav z kroskontaminace. Při průměrném denním používání 5 hodin lze VK RespiPro používat po dobu 6 dní bez nutnosti výměny, respektive jakékoliv dodatečné péče.

„Vývoj řady VK začal již před několika lety, kdy jsme s izraelským partnerem rozhodně neměli tušení, že přijde taková výzva, jakou je pandemie covid-19,“ říká zakladatel Respilonu, Roman Zima a dodává: „Ambicí ale od počátku bylo spojit naše know-how z oblasti unikátních vlastností nanovláken s technologiemi využívajícími účinek akcelerovaného oxidu mědi, a zcela tak přepsat zavedené standardy ochrany dýchacího ústrojí. Podařilo se, a právě teď přinášíme produkt s maximálním užitkem a komfortem, navíc v souladu s potřebou udržitelnosti. Možnost spolehlivého, bezpečného a opakovaného použití znamená totiž i méně odpadu.“

Partnerem společnosti Respilon při vývoji VK RespiPro byl tým izraelských vědců pod vedením Dr. Jeffa Gabbaye, kteří úspěšně a již řadu let pracují s akcelerovaným oxidem mědi v různých aplikacích. Využití našly v armádě, v kosmetickém průmyslu nebo v nemocnicích. Konkrétně jde například o speciální obvazy, které díky vrstvě s akcelerovaným oxidem mědi snižují riziko infekce ran.

„Jsem vynálezcem technologie využívající oxid mědi a dnes vám představujeme jeho akcelerovanou podobu v kombinaci s technologií Respilon. To znamená, že jsme vzali to nejlepší z obou technologií. Akcelerovaný oxid mědi zajišťuje velmi rychlou likvidaci virů. Zkombinovali jsme jej s membránou Respilon, která virům znemožní projít skrze masku a poskytuje tak nositeli plnou ochranu. Jsme z této kombinace i spolupráce s firmou Respilon opravdu nadšení, protože věříme, že výsledný produkt přinese zákazníkům skutečnou hodnotu,“ komentuje spolupráci Dr. Jeff Gabbay.

Vývojový a designový tým Respilonu optimalizoval i tvar VK respirátoru, aby velmi dobře seděl na evropském obličeji a nedocházelo k takzvanému podsávání a mlžení brýlí. Kvalitní přilnutí pomáhá zajistit nejen tvar, tzv. C-shape, ale i kvalitní nosní klip. Součástí balení je originální sponka, která ulevuje uším od nepříjemného tlaku a nedochází ani k deformaci.

Nespornou výhodou jmenovaného respirátoru je jeho extrémní lehkost pouhých 3,7 gramu a velmi dobrá prodyšnost. Respirátor chrání uživatele oběma směry, jednak jeho samotného a jednak ostatní před ním. Na rozdíl od tradičních roušek nebo respirátorů kvalitu záchytu VK RespiPro nijak nesnižuje vlhkost dechu při nošení.

Firma Respilon vyrábí svoji novinku v Brně, v Technologickém Parku, v tzv. čistých prostorách. „V Brně se vědě, inovacím a moderním technologiím daří. Jednou z našich priorit je, aby město nabízelo progresivním firmám, z nichž mnohé vyrostly anebo třeba ještě vyrostou v globální hráče, potřebné zázemí. Jde o celý komplex opatření: od kvalitního středního a vysokého školství přes možnosti kulturního, sportovního a volnočasového vyžití zaměstnanců a manažerů klíčových sektorů místní ekonomiky až po fungující dopravu a dopravní napojení či dostupnost bydlení. Nedílnou součástí nabídky fungujícího města musí také být vhodné prostory pro takový typ podnikání. A právě ty nabízí Technologický park. Jsem proto ráda, že již na počátku letošního roku Respilon rozšířil řady technologických a inovativních firem, které se rozhodly využívat zdejší unikátní výrobní prostory, a že spolupráce pokračuje i nadále,“ říká JUDr. Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Nanovlákenný respirátor VK RespiPro je vhodný jak pro profese v první linii, lékaře, zdravotní sestry, záchranáře, hasiče, policisty, lékárníky, tak pro kohokoli, kdo chce pro sebe a pro své blízké kvalitní ochranu dýchacího ústrojí s komfortem opakovaného, a přitom bezpečného použití.

„Věřím, že se naše novinka stane spolehlivým pomocníkem také pro pacienty se sníženou imunitou a s chronickými onemocněními, například cystickou fibrózou,“ upozorňuje Jana Zimová, výkonná ředitelka Respilonu a dodává: „Několik let spolupracujeme s pacientskými a neziskovými organizacemi a víme, jak je pro pacienty s nízkou imunitou důležité mít neustále při sobě kvalitní ochranu dýchacího ústrojí. Samosterilizační vlastnost VK RespiPro přinese úlevu v možnosti opakovaného použití při zachování vysokého stupně ochrany a s minimálním rizikem kroskontaminace,“ doplňuje Jana Zimová.

„Považujeme za přínosné, že tento výrobek bude na trhu, protože jeho vlastnost deaktivace zachycených patogenů pomůže zvýšit ochranu a bezpečnost pro pacienty trpící plicními chorobami,“ říká MUDr. Stanislav Kos, CSc., FCCP, předseda Českého občanského spolku proti plicním nemocem (ČOPN) a připojuje: „Měli jsme možnost vyzkoušet nový respirátor VK a naše zkušenosti jsou po zatím krátké době jeho používání příznivé, protože kromě splnění náročných technických a ochranných parametrů se tento respirátor dobře nasazuje na obličej a dobře na něj přilne, těsní a nenechává mezery pro únik vzduchu při dýchání. Ještě důležitější je to, že respirátor klade menší odpor při dýchání než obvyklé textilní roušky a že tedy nezhoršuje dušnost nemocného.“

„Každé vylepšení produktů na ochranu dýchacího ústrojí je pro naše pacienty velkým přínosem a větší jistotou, neboť roušky a respirátory patří ke standardní hygienické výbavě každého pacienta s cystickou fibrózou bez ohledu na vyhlášená hygienicko-epidemiologická opatření,“ vysvětluje Mgr. Simona Zábranská, ředitelka pacientské organizace Klub nemocných cystickou fibrózou. „S firmou Respilon spolupracujeme od roku 2016. Při naší spolupráci velmi oceňujeme přístup a zájem firmy Respilon o potřeby našich pacientů. Zajímá je zpětná vazba i jejich doporučení k výrobkům. Jsme rádi, že nám firma Respilon poskytla na testování nový samosterilizační respirátor VK RespiPro, protože na tento typ ochrany již naši pacienti čekají.“

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail