Další zneužití koronaviru při prodeji doplňků stravy na internetu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) řešila v průběhu první fáze virové epidemie onemocnění covid-19 na jaře 2020 přes osmdesát případů zneužívání obav veřejnosti některými prodejci doplňků stravy na internetu. Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných a nereálných účinků proti koronaviru a onemocnění covid-19. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům.

V souvislosti s druhou vlnou epidemie od září 2020 zaznamenali inspektoři SZPI opět snahy některých prodejců propagovat doplňky stravy prostřednictvím nepravdivých a nepovolených tvrzení.

 

Přehled aktuálních zjištění

1/ Reklama na doplňky stravy na webové stránce studenykolagen.cz/imunita/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Pět tipů, jak si maximálně udržet zdraví i kondici v boji proti koronaviru…; Zpráva Státního zdravotního ústavu uvádí, že velmi důležitou roli, jak připravovat tělo proti fatální reakci organismu po infekci koronavirem, můžou hrát omega 3 mastné kyseliny. Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu totiž může stát za jedním z důvodů úmrtí při viru covid-19 přehnaná autoimunitní reakce. A právě omega 3 mastné kyseliny mohou tělo proti této fatální reakci podle dostupných zjištění připravit… atd. Kontrolovanou osobou je společnost: Účto hravě s.r.o.

2/ Reklama na doplňky stravy na webové stránce enatures.cz/existuje-prevence-proti-nakaze-koronavirem, kontrolovaná osoba zde v rámci reklamy na doplněk stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „lék a vakcínu“, „koronavirus“, „koronavirem“, „onemocněním“, „viru“, „kašlání“, „kýchání“, „nákazy koronavirem“, „prevence“, „viry a bakteriálními útoky“, „onemocněním“, „akutním respiračním infekcím a chřipce“ a „proti virům, parazitům, plísním nebo bakteriím“. Provozovatelem je dle informace na webových stránkách společnost NATURES s.r.o., Trnava, Slovensko. SZPI informaci vložila do evropského systému pro komunikaci mezi evropskými dozorovými organizacemi – AACS – se žádostí o uložení opatření ze strany slovenského kontrolního orgánu.

3/ Reklama na doplňky stravy na webové stránce alza.cz/koronavirus/, kontrolovaná osoba zde k doplňkům stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Koronavirus“, „nakažených“, „Covid-19 i chřipka“, „nakažlivých respiračních onemocnění“, „viry“, „Koronavirus i chřipka mají velmi podobné symptomy“, „Vysoká horečka a zimnice, Suchý kašel, Dušnost, Únava, Bolest v krku, Bolest svalů a celého těla, Bolest hlavy, Rýma nebo ucpaný nos“, a „zvracení a průjem“. Kontrolovanou osobou je společnost: Alza.cz a.s.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb.

SZPI nařídila kontrolovaným osobám stáhnout nevyhovující tvrzení a zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty.

Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail