V kategorii analgetik přibyl nový přípravek

Nepříjemný pocitový zážitek v podobě bolesti zažije za život téměř každý. Vedle bolesti hlavy, zubů či menstruačních bolestí patří k velmi frekventovaným bolesti zad. S těmi se někdy setká až 80 % dospělé populace a patří mezi deset nejčastějších příčin návštěvy lékaře. V případě akutní bolesti si od ní člověk často může ulevit sám, nejčastěji pomocí volně prodejných léků, jejichž nabídku nyní rozšířil léčivý přípravek s obsahem nové účinné látky zvané dexibuprofen.

V současnosti se proti mírné až středně silné bolesti používají nejčastěji léky ze skupiny tzv. nesteroidních antirevmatik NSA. Celosvětově nejpoužívanější léčivou látkou z této skupiny je ibuprofen. Použití nových technologií umožňuje krystalizací racemické směsi ibuprofenu vyrobit dexibuprofen, což je aktivní enantiomer ibuprofenu, tj. pouze  jeho pravotočivou formu. Novinka na trhu dexibuprofen se v klinických studiích ukazuje jako nešetrnější ze skupiny volně prodejných NSA. Metabolismus dexibuprofenu je ve srovnání s racemickým ibuprofenem jednodušší. K vyvolání žádoucího efektu postačuje významně nižší dávka, a to 200 mg. Zároveň bylo zjištěno, že dexibuprofen je šetrný vůči trávicímu traktu.

„Při léčbě bolesti je zásadním faktorem nejen účinnost léku a rychlost jeho působení, ale také minimalizace vedlejších účinků,“ říká MUDr. Marek Hakl, Ph.D.,z brněnského Centra léčby bolesti Medicinecare, a dodává: „Přestože mají nesteroidní antirevmatika své stálé místo při řešení akutní bolesti a patří k základní výbavě domácích lékárniček, jejich dlouhodobé užívání může u některých pacientů zvýšit riziko potenciálních nežádoucích účinků. Lék na bázi dexibuprofenu je účinnou a šetrnou variantou. Klinické studie prokazují, že dexibuprofen je nejšetrnější NSA, které si mohou pacienti sami v lékárně koupit. Z klinického hlediska je výhodou jeho rychlejší přesun do kloubní tekutiny, což je přínosem zejména v léčbě bolesti zad a pohybového aparátu.“

Novým registrovaným přípravkem s účinnou látkou dexibuprofen na českém trhu je Ibolex® 200 mg (SPC zde). Lze ho užívat při mírné až středně silné bolesti různého původu. Protože se rychleji přesunuje do kloubní tekutiny, působí rychle přímo v místě bolesti při léčbě bolesti zad a pohybového aparátu. Uleví ovšem také od bolesti zubů, hlavy, při menstruační bolesti nebo při bolesti provázející nachlazení a chřipku.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail