Prezident ČLnK ubezpečil, že lékárenská péče nebude omezena

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK), se vyjádřil k aktuální epidemiologické situaci a přijatým vládním opatřením.

Lékárny a lékárníci jsou na nadcházející situaci připraveni. Lékárníci již od jarní vlny pandemie covid-19 realizovali a nadále realizují v lékárnách mnoho opatření k zamezení šíření respiračních onemocnění – používají ochranné pomůcky, instalovali plexiskla, výrazně a nad běžný rámec zvýšili hygienická opatření, včetně dezinfekcí, dodržování rozestupů nebo počtu současně přítomných pacientů v lékárnách.

I díky těmto opatřením zůstaly téměř všechny lékárny během první vlny pandemie, jako jediná zdravotnická zařízení, dostupné pro pacienty bez omezení. Dodržováním opatření, která se osvědčila v první vlně, dokážou lékárníci udržet péči o své pacienty v potřebném rozsahu i v současné době.

Mezi lékárníky je zároveň i díky těmto opatřením naprosté minimum infikovaných covidem-19 ze zaměstnání. Od počátku epidemie covid-19 onemocnělo celkově 225 lékárníků a farmaceutických asistentů, z toho v zaměstnání pouze deset. Dle dat dostupných k 10. 10. 2020 bylo covid pozitivních 145 odborných pracovníků lékáren. Kumulativní počet vyléčených byl 80 lékárníků a farmaceutických asistentů.

Pacienty bychom rádi požádali o vzájemnou ohleduplnost, aby při návštěvě lékárny respektovali pokyny a dodržovali všechna nařízení. Při výdeji léků na recept je vhodnější využít načtení eReceptu prostřednictvím dokladu totožnosti (občanského průkazu či pasu). Jedná se o další účinné hygienické opatření, které omezí předávání mobilů z rukou pacienta do rukou lékárníka a zpět, které je časté při načítání identifikátoru eReceptu z sms.

I nadále je základem prevence jakéhokoliv akutního respiračního onemocnění dodržování hygienických pravidel. Samozřejmostí by mělo být časté a důkladné mytí rukou mýdlem a tekoucí teplou vodou. Je vhodné používat virucidní dezinfekční přípravky (tekuté či gelové), nikoli jen baktericidní (antibakteriální) přípravky, které na viry nepůsobí. Zásadní je nanést dezinfekci na celou plochu pokožky rukou a nechat ji důkladně oschnout, než se budete dotýkat dalších povrchů. Správné množství je tři mililitry, tedy plná dlaň. Dezinfekci je nutné nanášet na suché ruce, protože voda by snížila koncentraci lihu.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail