Byla spuštěna studie zaměřená na onemocnění covid-19

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) společně s Asociací laboratoří QualityLab spustila v těchto dnech sérologickou prospektivní studii zaměřenou na onemocnění covid-19. Během ní budou účastníci testováni na přítomnost protilátek tohoto virového onemocnění. Zjistí tedy, zda a jak dlouho jsou svým imunitním systémem chráněni proti nemoci covid-19.

„Výhodou pro účastníky studie bude možnost zjistit, zda mají proti viru v těle vytvořeny ochranné protilátky a pokud ano, v jakém množství. Výsledky studie budou také sloužit jako vodítko pro výběr vhodné vakcíny, ale i pro rozhodování, zda je očkování potřeba,“ shrnul důvody účasti ve studii generální ředitel ZP MV ČR MUDr. David Kostka, MBA.

Studie potrvá rok a půl, ZP MV ČR přitom svým pojištěncům uhradí většinu nákladů. Do studie se mohou přihlásit zájemci pojištění u ZP MV ČR starší 18 let, kteří v čase odběru krve ani v předchozích třech týdnech netrpěli akutními potížemi spojenými s onemocněním covid-19. Ti se na základě testování dozvědí, zda v minulosti prodělali infekci covid-19, a jaké množství protilátek v krvi mají.

Zájemcům budou během jeden a půl roku odebrány tři vzorky krve, vždy s odstupem šesti měsíců a ve stejné laboratoři. Cena jednoho testu je 600 Kč, ZP MV ČR zájemcům přispěje 500 Kč vždy na jeden odběr, celkem tedy 1500 Kč. Předpokladem je, že by se do studie mohlo zapojit až 30 000 lidí.

„Velice nás těší, že jsme společně se zdravotní pojišťovnou ZP MV ČR nalezli společnou cestu, jak zrealizovat tento projekt, který je první vlaštovkou v realizaci prevence v měření ochranných protilátek v těle pacienta na výskyt onemocnění covid-19 hrazený z fondu prevence. Do této chvíle bylo možné z prostředků zdravotních pojišťoven hradit jen indikované vyšetření na PCR test covid-19. Pevně doufáme, že nejen projekt, ale i celá studie s tím spojená přispějí k budoucí národní strategii v boji proti tomuto virovému onemocnění,“ zmínil předseda představenstva Asociace laboratoří QualityLab Bc. Kamil Doležel. 

 

Pacienti zcela bez příznaků? Nic neobvyklého

Onemocnění covid-19 způsobují viry s názvem SARS-CoV-2. Toto vysoce nakažlivé onemocnění se typicky projevuje horečkami, dýchacími potížemi, ztrátou chuti nebo čichu, může způsobit i bolesti svalů a únavu. Příznaky mohou být mírné, ale i závažné, vyžadující hospitalizaci. Záleží na celé řadě faktorů, jako jsou další onemocnění, kterými pacient trpí, věk, tělesná hmotnost či virová nálož, které bylo tělo vystaveno atd. „Není vůbec neobvyklé, že toto onemocnění u pacienta proběhne zcela bez příznaků a fakticky nepozorovaně. Jedinou možností ověření, jestli se pacient virem nakazil, a jestli si jeho imunitní systém vytvořil protilátky, které ho proti případné další nákaze ochrání, je vyšetření na jejich přítomnost,“ říká imunolog prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., odborný garant studie.

 

Správná protilátka? IgG

Lidský organismus si obvykle po 3 až 5 dnech nakažení virem začne vyrábět protilátky typu IgM, následně za 2 až 3 týdny protilátky typu IgA a IgG. „Protilátky IgG zůstávají v těle po několik měsíců až let. Právě ty budeme během studie v krevních vzorcích hledat. Ani fakt, že jste nemoc covid-19 prodělali, totiž automaticky neznamená, že proti němu máte vytvořenu imunitu, a že nemůžete onemocnět znovu,“ upřesňuje profesor Vojtěch Thon.

 

Užitečná data  

Sérologická studie by měla přinést další důležitá data, která budou vodítkem při výběru vhodné vakcíny proti covidu-19, ale i pro samotné rozhodnutí, zda je očkování proti této nemoci nutné. „Statistika potvrzených případů a úmrtí, která se běžně uvádí, může pomoci při monitorování rychlosti šíření nemoci, ale není ideální pro odhad ´promořenosti´ populace. Obecně platí, že pacienti s mírným průběhem nebo bezpříznakovým průběhem nebyli vyšetřeni. Výsledkem je podhodnocený počet potvrzených SARS-CoV-2 infekcí. Z těchto důvodů jsou další studie maximálně důležité pro odhad velikosti části populace, která má již vytvořeny protilátky proti viru SARS-CoV-2 a může být potenciálně chráněna proti další infekci,“ dodává imunolog.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail