Nevhodná kombinace léků vede často k hospitalizaci

Podle některých analýz je v České republice ročně hospitalizováno až 40 tisíc pacientů v důsledku užívání nevhodné kombinace léků, což představuje 6,5 procenta celkového počtu hospitalizací.  Nebezpečné přitom může být i užívání léků s některými nápoji, potravinami či bylinnými preparáty.

Že se jedná o závažný problém, dokazují data z aplikace Benu na vyhodnocování kombinací léků. Třiaosmdesát procent lidí, kteří si pomocí aplikace nechali zkontrolovat svou medikaci, užívá léky, jež spolu reagují. U tří procent uživatelů pak aplikace odhalila, že užívají více léků se stejnou účinnou látkou, čímž překračují doporučené denní dávkování.

Pomoci hlídat pacientům vhodnost kombinací léků se již dnes snaží síť lékáren Benu, která umožňuje ověřit si kombinace léků i potravin několika způsoby. „Jednu z možností mají pacienti na našich webových stránkách, kde nabízíme on-line ověření lékových interakcí. Do formuláře si pacient zadá, které léky a kdy užívá, a systém vyhodnotí, jestli je to v pořádku, případně o jaký stupeň interakce se jedná. Přes jedno kliknutí se pak mohou pacienti objednat na detailní osobní konzultaci přímo do lékárny,“ říká PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren Benu s tím, že webová aplikace lékáren Benu spolupracuje s databází společnosti DrugAgency, kterou vytvořil tým lékařů a lékárníků pod vedením PharmDr. Jozefa Suchopára, a databáze je pravidelně aktualizována o nové léčivé přípravky. Tato služba je bezplatná, přístupná komukoliv a není ani nutné se někam přihlašovat.

V první půlce letošního roku aplikaci využilo přes 14 000 lidí a 83 % zadaných interakcí bylo vyhodnoceno jako problémových. Ve 43 % případů byla zjištěna středně závažná interakce a zhruba v 5 % aplikace upozornila na velmi závažnou reakci, která může ohrozit život pacienta. U 3 % interakcí pak bylo odhaleno duplicitní užívání stejného léčiva. „Další způsob, jak průběžně hlídat kombinace léků, přináší zákaznická karta Benu Plus. Na té zákazníkovi evidujeme všechny léky, které si u nás nakoupí. Naši lékárníci tak uvidí, zda pacient dříve nevyzvedával léky, jež jsou v interakci s těmi, které kupuje nyní, a případně na to upozorní,“ doplňuje možnosti Michala Belasová.

Lidé si rovněž mohou sepsat seznam užívaných léků a nechat si jej v Benu lékárnách prověřit, případně mohou přinést do lékárny rovnou celou lékárničku. Lékárník s nimi zkontroluje duplicity a interakce, najde prošlé léky a upozorní na další věci týkající se užívaných léků, jako je například zmiňovaná interakce s potravinami. Další možností je potom využít Benu on-line poradnu, kde na dotazy elektronicky odpovídá lékárník.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail