OBALKO: Kompletní program 8. ročníku českého a slovenského obalového kongresu odhalen

OBALKO: Kompletní program 8. ročníku českého a slovenského obalového kongresu odhalen

Kongres OBALKO je od svého vzniku v roce 2013 místem, kde se setkává český a slovenský obalový trh, ani letos tomu nebude jinak. Kongres láká stovky obalových profesionálů zejména pro svůj bohatý konferenční program plný praktických příkladů z praxe a trendů z obalového trhu. Organizátoři právě zveřejnili na webu www.obalko.cz kompletní konferenční program letošního 8. ročníku, který se uskuteční 15.–16. října v hotelu Aquapalace Prague v Čestlicích. Na letošním kongresu OBALKO vystoupí celkem 44 řečníků během 24 prezentací anebo panelových diskusí.

Hlavní téma osmého ročníku: „Zákazník a obal“

Hlavním tématem letošního kongresu je „Zákazník a obal“. Obal je totiž první věcí, kterou zákazník (spotřebitel) vidí při výběru produktu. Pomáhá mu pochopit, co je daný produkt, a motivuje ho ke koupi výrobku. Ale „zákazník“ není jenom spotřebitel; má i B2B význam, je to zároveň i náš klient. A proto se bude řešit na kongresu nejenom to, co očekává od obalů spotřebitel, ale i jak mezi sebou komunikujeme v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů.

První blok společného dopoledního programu bude ve smyslu Zákazník jako klient. Místo jednoho klíčového řečníka zahájí kongres hned tři zástupci hlavních oborů pro obalový trh – retail, FMCG a automotive. Pozvání na kongres přijali: zástupce retailu Lukáš Mikloš (Tesco Stores), zástupce FMCG Pavel Komůrka (Orkla) a zástupkyně oboru automotive Jana Volfová (ŠKODA AUTO). Pokud vás zajímá, co očekávají od českého a slovenského obalového průmyslu a jaká specifika má český a slovenský obalový trh ve srovnání s trhy v jiných zemích, nenechte si jejich prezentace ujít.

Po krátké vsuvce věnované legislativě, ve které představí ředitel odboru odpadů Ministerstva životního prostředí, Jan Maršák, aktuální situaci kolem nové legislativy odpadového hospodářství ČR a jejího dopadu na český obalový trh, bude program pokračovat druhým blokem společného programu na téma Spotřebitel a obal.

 

Společnost GfK se stala partnerem průzkumu trhu kongresu. Ladislav Csengeri představí výsledky unikátního průzkumu, který agentura GfK provedla v létě 2020 se spotřebiteli po celé Evropě na téma postoje domácností k plastovým obalům, třídění a recyklaci. K hlavní části programu neodmyslitelně patří i panelová diskuse. Na téma Spotřebitel a obal bude diskutovat 6 klíčových hráčů na trhu. Moderátorem bude Ladislav Csengeri (GfK).

Odpolední sekce Marketing & design – jak obal může pomoci zvýšit prodeje

Odpolední sekce Marketing & design je jako každý rok věnována obalům (Packaging) jako pátému P v marketingovém mixu vedle hlavních čtyř parametrů: Product (výrobek), Price (cena), Place (místo) a Promotion (propagace). Díky aktuálním případovým studiím zjistíme, jak obal může pomoci zvýšit prodeje.

První prezentace od Andrey Vozníkové z agentury Nielsen ukáže na konkrétních příkladech značek z FMCG trhu z jiných zemí, jaký měl vliv redesign obalu na celkový prodej. Konkrétní příklad z českého trhu pak nabídne Gabriela Adámková z maloobchodního řetězce Albert, která společně s Martinem Dulavou z agentury Lineart bude mluvit o vlivu nového designu obalů na prodej a vnímání značky Albert. Jiří Havránek ze společnosti Colognia Press a Martin Bělík z Dataline Technology v prezentaci Já chci ten obal! pak připomenou, že obal hraje důležitou roli i při online prodeji.

Zajímavou případovou studii – oživení slovenské minerální vody Kláštorná Kalcia – nabídne Ivana Králiková z firmy Kofola společně s dvorním designérem Kofoly Martinem Turzíkem. Nebudou chybět ani nejmodernější technologie: Martin Goszler (Fiala & Šebek) a Petr Kaczor (Thimm pack’n’display) společně představí digitální technologie ve službách obalářů, které nabízí jak úsporu času, tak obrovský prostor pro kreativitu. Pavla Cihlářová z GS1 Czech Republic bude mluvit o novince GS1 Digital Link – efektivní komunikaci se spotřebitelem.

Odpolední sekce Technologie & transport – k obalům patří efektivní balící procesy

Technologická a transportní sekce bude věnována tématům, jako jsou robotizace a automatizace balení anebo přepravní balení. Unikátní pohled pod pokličku největšího pivovaru v České republice, a zároveň jednoho z největších klientů pro obalový průmysl, nabídne prezentace Jak zvládnout plechovkový boom? od Martiny Vajskebrové ze společnosti Plzeňský Prazdroj. Michal Vosyka, zástupce jednoho z největších logistických dodavatelů ve střední Evropě, HOPI Holding, odpoví ve své prezentaci na otázku, jestli existují dostatečně rychlá, levná a flexibilní logistická řešení, připravená na to, co teprve přijde.

Následovat budou dvě případové studie. V první zástupci dvou odlišných společností – Lukáš Formánek z DZ Dražice a Franco Stessens z Franke Group – budou mluvit o tom, jak se jim společně s dodavatelem Smurfit Kappa podařilo vyvinout monomateriálová řešení jako ideální způsob, jak snoubit udržitelnost s funkčností a praktičností. V druhé případové studii s názvem Obal, který prodá, František Oľha ze slovenské agentury Cofin a Tomáš Kugler od dodavatele tiskových řešení Konica Minolta představí digitální výrobu zušlechtěných obalů s přidanou hodnotou.

Konec sekce Technologie a transport bude patřit diskusi. Tři zástupci předních e-shopů ze tří odvětví – Tomáš Haškovec z e-shopu s pet segmentem Spokojenypes.cz, Oldřich Dostál z internetové parfumerie Notino a zástupce e-shopu s módou – se budou snažit společně se Zdeňkem Suchitrou z firmy Smurfit Kappa najít obalový ideál pro e-shopy.

Nová sekce Udržitelnost

Letošní novinka v odpoledním programu – sekce Udržitelnost – je zaměřena na koncepci oběhového hospodářství, chytrý design, který je optimální pro recyklaci, začlení recyklovaných materiálů do nových obalů a minimalizaci negativních dopadů obalů na životní prostředí.

Nejprve vám nabídneme dvě případové studie. Olin Novák, komerční ředitel předního potravinářského e-shopu Rohlik.cz, představí udržitelnost podle Rohliku v prezentaci Lepší jídlo, lepší svět. Následně vám ve společné prezentaci generální ředitelé Greiner Packaging Slušovice a Olma – Ivo Benda a Martin Krystián – nastíní svůj pohled na udržitelnost obalů a ukážou vám, co spolu firmy pro životní prostředí již udělaly.

A to zdaleka není vše: jedna z průkopnic v oblasti posuzování životního cyklu (LCA) v České republice, Marie Tichá, vám poví, jaké kroky byste měli podniknout, aby vaše obaly byly skutečně udržitelné. Sekce Udržitelnost se bude věnovat také recyklaci. Poslechnete si prezentaci Roberta Suchopy z výzkumného centra UniCRE, kde testují způsob, jak pomocí chemické recyklace (pyrolýzy) proměnit odpadní plasty na vstupní surovinu pro výrobu nových plastů. Poté budeme debatovat o recyklaci se zástupci recyklačních společností a třídících linek v interaktivní panelové diskusi pod záštitou AOS Eko-kom. Zajímá vás, co se doopravdy stane s obalem poté, co ho spotřebitel odhodí do barevného kontejneru?

Závěrečný řečník: mistr etikety Ladislav Špaček

Kongres zakončí mistr etikety Ladislav Špaček, český spisovatel, televizní novinář, moderátor, pedagog a v neposlední řadě také bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla, a to s přednáškou „I náš osobní obal prodává“. Mistr etikety Ladislav Špaček nám ve své přednášce vysvětlí, jak zdokonalit náš osobní obal pro větší úspěch v byznysu.

   

Bohatý doprovodný program v duchu networkingu

Mimo konferenční části nabízí OBALKO i BizPACK, systém speed-datingových organizovaných setkání partnerů kongresu s účastníky. BizPACK dává účastníkům jedinečnou šanci zahájit nové obchodní vztahy během desetiminutových předem domluvených slotů.

Po konferenční části následuje Galavečer soutěže Obal roku, který je organizovaný společně s Obalovým institutem SYBA. Během galavečeru budou již podruhé v rámci kongresu OBALKO vyhlášena nejlepší obalová řešení, a to v několika soutěžních kategoriích.

Celý první den kongresu OBALKO zakončí Obalový Business Mixer, který nabídne prostor pro networking v neformální atmosféře. Nad skleničkou za poslechu příjemné hudby můžete pokračovat v diskusích zahájených během konferenčního dne, nebo začít diskuse zcela nové.

Druhý den kongresu proběhne Balení v akci, během něhož účastníci kongresu dostanou unikátní příležitost navštívit výrobní závody vybraných partnerů kongresu s odborným výkladem. Návštěvníci získají šanci vidět celý výrobní proces a lépe pochopit výhody těchto produktů i celou problematiku, a zároveň dostanou podruhé šanci diskutovat o otázkách týkajících se obalového průmyslu s profesionály a kolegy z oboru.

Kongres v době koronaviru – bezpečnost účastníků zajištěna

Těší nás, že navzdory složité situaci spojené s koronavirem je o kongres OBALKO ze strany účastníků i partnerů velký zájem. Je vidět, že se chcete osobně setkávat, vzdělávat se, diskutovat o dění na trhu, udržovat a navazovat obchodní kontakty. To vše vám na kongresu OBALKO nabízíme.

Myslíme však zároveň na vaši bezpečnost, a tak budeme dodržovat nařízená i doporučená bezpečnostní opatření: všichni účastníci (kromě řečníků na pódiu) budou mít roušky, a to po celou dobu přítomnosti ve vnitřních prostorách s výjimkou doby nutné k občerstvení, každému účastníkovi budeme při příchodu měřit teplotu, k dispozici bude dostatečné množství dezinfekce a prostory budou pravidelně dezinfikovány a sezení v sálech bude řešeno s rozestupy mezi jednotlivými účastníky. Věřte, že vaše bezpečí je pro nás na prvním místě. Společně to zvládneme!

Těšíme se na vás už 15. října na kongresu OBALKO. (Více o opatření proti koronaviru na kongres OBALKO najdete na https://obalko.cz/o-kongresu/opatreni-proti-koronaviru/).

Neváhejte a registrujte se na www.obalko.cz/registrace.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail