První vakcíny proti chřipce dorazily do ČR
Foto: Pexels

Společnost Sanofi Pasteur, výrobce vakcín proti chřipce, již dodala do České republiky první čtyři pětiny dávek vakcíny proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení. Firmě Sanofi se navzdory dlouhodobě nízké proočkovanosti u nás podařilo pro letošní sezónu zajistit 25% navýšení objemu jmenovaných vakcín.

Distribuce vakcín do ordinací praktických lékařů bude zahájena v prvním zářijovém týdnu. Zbývající objem vakcín až do výše celkového závazku firmy Sanofi Pasteur, který činí 520 tisíc balení, bude v tuzemsku k dispozici v druhé polovině září. Česká republika je tak jednou z prvních zemí v Evropě, kde bude vakcína proti chřipce dostupná veřejnosti.

Již v prosinci 2019 Sanofi zahájila sběr předobjednávek praktických lékařů a zdravotnických zařízení na vakcíny Vaxigrip Tetra pro sezonu 2020/21. V návaznosti na vzrůst poptávky v souvislosti s pandemií covid-19 byl sběr předobjednávek vakcín prodloužen až do vyčerpání celkového objemu plánovaného dovozu do České republiky, k němuž došlo v květnu 2020.

Vakcíny proti chřipce pro severní polokouli začala společnost Sanofi vyrábět začátkem roku 2020 v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace pro složení vakcíny proti chřipce pro sezonu 2020-2021. Podle názoru odborníků by mělo být očkování proti chřipce v největší míře realizováno během měsíců října, listopadu až prosince. Zejména u rizikových pacientů, mezi něž se kromě chronicky nemocných řadí například senioři ve věkové skupině 65+, se vzhledem k udržení dostatečné hladiny protilátek ukazuje pozdější termín vakcinace jako výhodnější ve srovnání s očkováním v dřívějších podzimních měsících. Chřipková sezona v České republice obvykle vrcholí v průběhu února.

V Evropě způsobují chřipku čtyři kmeny chřipkových virů. Cirkulují současně, ale v různém poměru a jejich výskyt je jen těžko předvídatelný. V posledních dvou letech je proto na českém trhu dostupná čtyřvalentní vakcína. Ta poskytuje širší ochranu proti chřipce, protože na rozdíl od dříve používané třívalentní vakcíny chrání proti všem chřipkovým kmenům cirkulujícím v populaci.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail