Probíhá Světový týden kojení

Letošní Světový týden kojení, který každoročně probíhá v prvním srpnovém týdnu, je zaměřen na dopad kojení na životní prostředí a na nutnost chránit, propagovat a podporovat kojení pro zdraví planety a jejích obyvatel.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) při té příležitosti vydala tiskovou zprávu, že letos těhotným i novopečeným maminkám přispěla už více než 7,5 mil. korun. A že příspěvek na kojící pomůcky patří mezi nejžádanější.

Pokud žena kojí, investuje nejen do zdraví dítěte, ale také do zdraví svého. Kojení u žen totiž prokazatelně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníku či osteoporózy. Kojení podporuje i ZP MV ČR. Její klientky mohou čerpat příspěvek z fondu prevence mimo jiné i na kojící pomůcky, ale například i na pomoc laktační poradkyně.

Naprostou většinu problémů s kojením lze řešit relativně snadno, pokud novopečená maminka včas vyhledá odbornou pomoc. Tu v České republice již několik let poskytují právě kvalifikované laktační poradkyně. „Podporujeme maminky v tom, aby kojily. Proto mohou naše klientky příspěvek z fondu prevence použít například na služby laktační poradkyně, případně na kojící pomůcky, jako jsou odsávačky mateřského mléka, kojící polštáře či kojící tílka a podprsenky. Právě pomůcky pro kojení jsou druhou nejoblíbenější položkou, na kterou klientky příspěvek od pojišťovny používají,“ říká tisková mluvčí ZP MV ČR Hana Kadečková. Zdravotní pojišťovna nabízí ženám v souvislosti s těhotenstvím příspěvek z fondu prevence až 1500 Kč. Mohou se rozhodnout, na co jej použijí a zda jej budou čerpat před porodem nebo až po porodu.

Nastávající maminky mohou již v prvních týdnech těhotenství absolvovat dobrovolná vyšetření nehrazená z veřejného zdravotního pojištění, jež pomohou zvýšit zdravotní péči před porodem. „Příspěvkem z fondu prevence mohou naše klientky pokrýt například i 3D a 4D ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření štítné žlázy. Dalších 1000 korun pak mohou využít pro novorozence, například na monitor dechu a další pomůcky pro kojence či na plavání kojenců s rodičem. Jen za letošní první pololetí jsme klientkám přispěli přes 7,5 milionu korun. Největší zájem je o ultrazvuková vyšetření,“ upřesňuje Hana Kadečková.

Klientky pojišťovny, které se rozhodly, že budou příspěvek čerpat až po porodu a nevyužijí ho na laktační poradkyni či kojící pomůcky, jej mohou investovat do poporodního cvičení, vitaminů nebo doplňků stravy, které jim pomohou zlepšit si po náročném období kondici.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail