GSK a Medicago spolupracují na vývoji nové vakcíny proti covid-19

Farmaceutická společnost GSK zahájila další významnou spolupráci na vývoji vakcíny proti onemocnění covid-19. Jejím novým partnerem je kanadská biofarmaceutická společnost Medicago. První fáze klinického hodnocení společně vyvíjené vakcíny bude zahájena už v polovině července. Cílem spolupráce obou týmů je také prozkoumání možností vývoje vakcín i pro další infekční choroby. 

Nově vyvíjená vakcína se opírá o využití rekombinantních částic podobných koronaviru (CoVLP) s pandemickým adjuvantním systémem. Základní složka je výsledkem práce vědců Medicaga. CoVLP napodobují strukturu viru zodpovědného za onemocnění covid-19, což umožňuje, aby byly imunitním systémem rozpoznány. Použití adjuvans společnosti GSK pak může být zvláště důležité během pandemie. Může totiž posílit imunitní odpověď organismu a snížit množství antigenu potřebné na jednu dávku, což umožňuje vyrábět více dávek vakcíny. Preklinické výsledky u této experimentální vakcíny prokázaly vysokou hladinu neutralizačních protilátek po jedné dávce při podání s adjuvans.

„Spolupráce s GSK nám poskytuje přístup k osvědčenému adjuvans, které by mohlo zvýšit účinnost naší kandidátské vakcíny. Navíc prohloubí vědecké poznatky a podpoří naše úsilí věnované do vývoje vakcín,“ uvedl Dr. Bruce Clark, generální ředitel společnosti Medicago.

GSK a Medicago budou spolupracovat při vývoji i hodnocení vakcíny. První fáze jejího klinického testování je plánována na polovinu července a vyhodnotí bezpečnost a imunogenitu tří různých úrovní dávek antigenu v kombinaci s pandemickým adjuvans GSK a paralelně s adjuvans od jiné společnosti. Vakcíny budou podávány v jedné a dvou dávkách s odstupem 21 dní.

V závislosti na úspěšném klinickém vývoji a regulativech by obě společnosti rády dokončily vývoj a zpřístupnily vakcínu v první polovině roku 2021. V průběhu dalších měsíců dojde také k vyhodnocení možného rozšíření spolupráce při vývoji postpandemické vakcíny proti covid-19 a dalších infekčních chorob. „Spolupráce se společností Medicago nás směřuje k inovativním možnostem očkování kombinujících škálovatelnou technologii antigenu na bázi rostlin a adjuvans, které má schopnost šetřit pandemickou dávku. Bude-li naše technologie úspěšná, významně přispějeme nejen v boji proti covid-19, ale i dalším infekčním onemocněním,“ řekl Dr. Thomas Breuer, generální ředitel společnosti GSK Vaccines.

 

Unikátní spojení rostlinné technologie a adjuvans

Základ pro výrobu vakcínového antigenu tvoří inovativní rostlinná produkční platforma vyvinutá společností Medicago. Při použití této technologie v kombinaci s proprietárním adjuvantním systémem GSK společnosti očekávají, že budou moci do konce roku 2021 vyrobit přibližně 100 milionů dávek vakcíny. Výhledově se počítá s tím, že by v kanadském Quebeku měla být do konce roku 2023 každoročně vyrobena až 1 miliarda dávek očkovací látky. Plány počítající s využitím technologického zázemí pro výrobu vakcíny proti chřipce aktuálně posuzují příslušné kanadské úřady.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail