Očkovat proti žloutence se nechává čím dál víc lidí

Virové hepatitidy představují jeden z nejzávažnějších celosvětových zdravotnických problémů. Přestože úzce souvisí s hygienou, vyskytují se i v rozvinutých zemích s vysokým hygienickým standardem. Virových hepatitid existuje několik typů, u nás se nejvíce vyskytují tři – typ A, B a C. Jednoduchou a účinnou prevencí hepatitid typů A a B je očkování. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) na něj svým klientům přispívá.

„Klientům naší pojišťovny, kteří se nechají očkovat proti žloutence typu A nebo B, nabízíme příspěvek z fondu prevence až do výše 500 Kč pro dospělé a 1000 Kč pro děti. To se týká všech vakcín včetně kombinované vakcíny proti oběma typům,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR, a dodává: „O tento příspěvek je velký zájem a každým rokem roste. Loni si o něj zažádalo téměř 7900 našich klientů, jimž ZP MV ČR na očkování přispěla částkou přesahující 3,7 milionu korun.“

Vakcinace proti hepatitidě je dobrovolná a pacienti si ji hradí sami. Pouze děti narozené po roce 2001 se již plošně očkují proti hepatitidě B. Na trhu je dostupných několik vakcín, a to jak samostatné, tak kombinované, jež obsahují očkovací látky proti žloutence typu A i B. Očkovací schéma zahrnuje tři dávky. Druhá dávka se aplikuje měsíc po první, třetí za 6 měsíců po první dávce, poté je již člověk celoživotně chráněn.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail