Inspekce neustále odhaluje prohřešky při prodeji doplňků stravy na internetu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila od počátku nouzového stavu 49 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření onemocnění covid-19 některými prodejci doplňků stravy na internetu. Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru a onemocnění covid-19. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům.

Přehled aktuálních zjištění:

1/ Reklama na doplňky stravy na stránce www.aktin.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: Prevence a léčba koronaviru, …prevenci, nebo dokonce léčbě onemocnění covid-19, používání vitaminu C proti koronaviru…“. Kontrolovanou osobou je společnost Selltime s.r.o.

2/ Reklama na doplňky stravy na stránce www.generica-bohemia.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: Chřipka, adenoviry, RS viry, koronaviry a viry chřipky a parachřipky atd…“. Kontrolovanou osobou je společnost Generica Bohemia spol. s r.o.

3/ Nabídka doplňků stravy na stránce  www.siddha-ajurveda.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila záložku „BALÍČKY“ s podzáložkou „Koronavir“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je subjekt Ing. Sadajyoti, Zlín.

4/ Reklama na doplňky stravy na stránce www.spektrumzdravi.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: preventivní opatření proti nakažení koronaviry“. Kontrolovanou osobou je společnost Propeople s.r.o.

5/ Nabídka doplňků stravy na stránce www.tinktura.eu/cs a reklama na doplňky stravy na stránce www.tinktura-info.eu/cs, kontrolovaná osoba zde při nabídce a propagaci doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „migréna“, dále byla na webu zřízena sekce „POTÍŽE“ s podkategoriemi „plísně“, „průjem“, „zácpa“. Samotné názvy prodejních podzáložek jsou považovány za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost Bylinné kapky, s.r.o.

6/ Nabídka doplňků stravy na stránce www.lekarna-brankovice.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila prodejní kategorii „COVID-19“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Dále kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení: Lišejník islandský obsahuje celou řadu aktivních látek, které mají až „antibiotický“ účinek (lichenin, isolichelin, jód). Lišejník je doporučován při zánětech horních cest dýchacích a k podpoře vykašlávání. Lišejník je tradičně používán při průjmech, žaludečních a střevních katarech.“ Kontrolovanou osobou je subjekt Miroslava Odrazilová, Brankovice.

7/ Nabídka doplňků stravy na stránce  www.tiandebreclav.cz, kontrolovaná osoba na e-shopu zřídila záložku „COVID-19 – TIPY A RADY“, kde spotřebitelé mohli nakupovat mj. doplňky stravy. Samotný název prodejní podzáložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Dále kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení: COVID-19, Tipy a rady jak nám můžou produkty TianDe pomoci v boji s koronavirem.“ Kontrolovanou osobou je společnost AZ Corporation Czech s.r.o.

8/ Nabídka doplňků stravy na stránkách www.zbozizkonkurzu.cz, www.habu.cz a www.aaahome.cz, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňku stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Připravte nespecificky tělo na možné onemocnění koronaviry COVID-19“. Kontrolovanou osobou je společnost Qwerty Systems s.r.o.

9/ Reklama a nabídka doplňků stravy na stránce www.eccevita.cz, kontrolovaná osoba zde v reklamě uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „SARS-CoV-2 a naše imunita“ a při nabídce doplňku stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Stop virům!“, „viry“, „chřipce a nachlazení“, „Nemoci a prevence“, „Artritida“, „Astma a alergie“, „Bolest“, „Cukrovka“, „Herpesové viry“, „Chronický únavový syndrom“, „Chřipka, nachlazení“, „Kožní nemoci“, „Kvasinky, plísně“, „Myomy“, „Nádory“, „Neplodnost“, „Onkologické nemoci“, „Osteoporoza“, „Průjem“, „Vředy“ atd. Kontrolovanou osobou je společnost Ecce Vita, spol. s r.o.

10/ Reklamní leták na doplněk stravy s názvem „Contravirus“, kontrolovaná osoba zde při propagaci doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Snižte riziko nákazy“, „CONTRAVIRUS“, „PREVENCE A LÉČBA RESPIRAČNÍCH ONEMOCNĚNÍ“, „Bolesti hrdla, zánětlivé stavy plic a průdušek i záněty přínosových dutin“, „alergenů, bakterií a virů, které mohou velmi rychle zaútočit na dýchací systém člověka“, „před těmito škodlivými faktory“, „mikroorganismů“, „léčbě“, „Onemocnění dýchacích“, „rýma“, „kašel“, „zánět nosohltanu“, „KAŠLE“, „KAŠLE“, „Kašel“, „zánětu sliznic dýchacích cest. Jde o sebeočišťovací mechanismus, během kterého za specifických impulzivních stahů dýchacích svalů dochází k vypuzení nežádoucích látek, byť jsou mnohdy okem neviditelné“, „KAŠLE“, „postižení sliznice virem nebo bakterií“, „antibakteriální“. Kontrolovanou osobou je společnost Naturprodukt CZ spol. s r. o.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail