Osvěta ohledně UV záření letos zacílí na tuzemské podmínky

Díky dlouhodobé edukaci se sice povědomí lidí o důležitosti ochrany před negativními účinky UV záření zvyšuje, ale zatím stále platí, že část populace má nákup opalovací kosmetiky spojený hlavně s dovolenou u moře. Šance vyrazit tento rok na mořské pláže ale zatím není velká. Kvůli tomu je svým způsobem také nejisté, jak budou letos vypadat prodeje opalovacích prostředků. Jisté ale naopak je, že edukace o nezbytnosti ochrany pokožky před škodlivými účinky slunečního záření bez ohledu na to, zda člověk tráví dovolenou u Jadranu nebo u jihočeského rybníka či putuje po tuzemských památkách, by měla být intenzivnější než kdykoliv dřív.

Přinášíme vám článek z časopisu Pharma Profit 34/2020. Je to ochutnávka originálního obsahu, který najdete každé dva měsíce v tištěném vydání. Nechodí vám časopis? Registrujte se k odběru, abyste nezmeškali ani jedno vydání. Zasílání je pro majitele a vedoucí lékáren zdarma.

 

Loni touto dobou většina těch, kteří plánovali dovolenou u moře, měla zájezd již koupený a prodeje přípravků na opalování a po opalování nabíraly na obrátkách. Což o to, i letos má leckdo zájezd k moři už od zimy koupený, ale zatím nikdo kufry nebalí, a zda letos vůbec někdo do tradičních přímořských letovisek na letní dovolenou vyrazí, je takříkajíc ve hvězdách. Tím pádem je také dosti nejasné, jak se bude dařit kategorii opalovací kosmetiky, která je charakteristická právě svou sezonností. Současná mimořádná situace rozhodně nahrává prodejům zcela jiných produktů a s obličejem zakrytým rouškou na přípravky s ochrannými faktory pomýšlí málokdo. Jak ale zdůrazňují zdravotníci, i když se letos možná k moři nedostaneme, upozornění, že pokožku je třeba před negativními účinky ultrafialového záření chránit, ať jsme kdokoliv, je naprosto klíčové. Potvrzuje to mimo jiné i Helena Pecková Vorlíčková zastupující značku Eucerin: „Informovanost veřejnosti o důsledcích působení slunečního záření se bezesporu zlepšuje. Kožní onemocnění způsobená UV zářením jsou ovšem neustále na vzestupu, takže osvěta je v tomto ohledu i nadále na místě.“

 

Prokletí zažitých stereotypů

Když se loni v dubnu realizoval průzkum společností Nielsen a ATOZ Marketing Services pro časopis Pharma Profit, vyplynulo z něj, že přípravky na opalování a po opalování nakupuje 84 % osob starších 14 let. Průzkum dále ukázal, že opalovací sortiment obecně více nakupují ženy (92 %) a lidé do 44 let. Nákup těchto přípravků roste i s úrovní dosaženého vzdělání. Zároveň se také zjišťovalo, kdy lidé přípravky na opalování a po opalování používají. Nemalý počet, a to 15 % dotázaných, opalovací přípravky vůbec nepoužívá. Pokud lidé opalovací kosmetiku používají, pak nejčastěji při pobytu u moře (56 %), u vody – kromě moře (51 %), v přírodě či na zahradě (46 %), na horách (25 %) a při cestování (26 %). Pouze osm procent osob aplikuje opalovací přípravky i v běžném životě, například ve městě při cestě do práce.

Průzkum sice pochází z loňska, ale od té doby se nejspíš nic zásadního nezměnilo. Práce na poli osvěty v tom smyslu, že sluneční paprsky dokážou napáchat škody například i tehdy, když se člověk pohybuje po městě, tudíž je na místě i pro tyto účely používat přípravek s ochranným faktorem, je tedy hodně. „Pokud člověk sleduje zprávy o ozonové vrstvě, ví, že v tuto chvíli máme v našich podmínkách stejnou intenzitu slunečního záření jako v Itálii nebo Řecku,“ upozorňuje Iveta Kučerová, marketing services director společnosti L’Oréal ČR. Zároveň zdůrazňuje, že proto se v rámci osvěty budou spolu s dermatology a lékárníky snažit na tento fakt poukazovat stejně jako na to, že po dlouhém pobytu doma a nošení roušek může být pokožka mnohem citlivější, a je tedy třeba ji adekvátním způsobem před UV zářením chránit.

Také Ing. Michaela Davidová, product manager A-Derma ve společnosti Pierre Fabre Dermo Cosmétique Tchèquie, zdůrazňuje, že je zapotřebí intenzivně informovat veřejnost o tom, že sluneční ochrana by neměla být používána pouze při opalování nebo při pobytu u moře: „Zejména lidé s citlivou a křehkou pletí, na které jsme zaměřeni, by opalovací přípravky měli přes léto používat na každodenní bázi. Naším cílem je informovat spotřebitele o důležitosti sluneční ochrany i v našem mírném podnebném pásu.“

Jakkoliv se člověk může pozastavovat nad tím, že ještě stále existuje plno našinců, kteří mají použití přípravků s ochrannými faktory spojené pouze s pobytem u moře, zas tolik se tomu divit nelze. Stačí se podívat na většinu reklam a článků, které se týkají letních dovolených a opalování. Jen málokdy je u nich jiný ilustrační obrázek než fotografie moře a písečné pláže. A zrovna tak, když si člověk ve fotobance zadá heslo „léto“, „dovolená“, „opalování“, okamžitě se na něj vyhrnou stovky fotografií moře, písku, pláží s lehátky a slunečníky. Jak vidno, nabourat tyto zažité stereotypy nebude jen tak.

 

Dosavadní trendy posilují

Již v uplynulých sezonách se výrobci i lékárníci shodovali v tom, že se spotřebitelé čím dál intenzivněji zajímají o složení opalovacích přípravků, očekávají od nich mnohem víc než jen ochranu před ultrafialovým zářením, a zejména ti, kteří nakupují tento sortiment v lékárnách, mají vysoké nároky na jejich kvalitu. Tyto trendy pokračují a nadále posilují.

„V posledních letech vnímáme, že spotřebitelé daleko více sledují složení přípravků sluneční ochrany, zejména pokud jde o přípravky pro malé děti nebo se jedná o jedince s citlivou pletí. Vybírat mají z čeho, protože v současnosti je na trhu k mání řada přípravků bez parfemace, produkty vhodné již od šesti měsíců věku nebo přímo produkty vhodné pro kůži se sklonem k atopii či akné,“ říká Michaela Davidová.

Stoupající zájem o složení přípravků se pak promítá do rozšiřující se nabídky a preferencí určitého typu produktů. „Objevuje se čím dál víc přírodních produktů a poptávka po nich stoupá stejně jako po biopřípravcích,“ podotýká Ondřej Šereda, key account manager společnosti Mark Distri, a Mgr. Andrea Vaníčková, PR & marketing director společnosti La Biorganica, popisuje: „Ve světě je zjevný příklon k přírodním opalovacím krémům. Vedle potenciálních rizik syntetických UV filtrů pro zdraví člověka bylo zejména u některých z nich prokázáno, že mají fatální dopady na životní prostředí. Některé přírodní rezervace a státy tak již prosadily zákaz dovozu a používání opalovacích krémů s obsahem některých syntetických UV filtrů a konzervantů. Příkladem je tichomořský ostrovní stát Palau či Havaj. Celkově si lidé uvědomují přínosy přírodních opalovacích krémů pro pokožku i jejich vliv na životní prostředí. Zjevný je i příklon k ekologičtějším obalům. Budoucnost patří mimo jiné refill řešením, tedy opakovaně plnitelným obalům.“

I Vendula Krejčová, MA, product manager společnosti Stada Pharma CR, potvrzuje, že v poslední době někteří lidé řeší nejen to, aby přípravek poskytoval spolehlivou ochranu pokožky, ale aby byl také šetrný vůči životnímu prostředí.

Navzdory popsaným trendům se ale nikoliv ojediněle ozývají hlasy, že řada lidí se tak úplně nevyzná v tom, co znamená výše ochranného faktoru. „Spotřebitelé se při koupi opalovacích přípravků často rozhodují podle ceny a nehledí na jejich ochranný faktor. Navíc mnoha lidem není úplně jasné, co číslo ochranného faktoru, které je na produktech uvedeno, znamená,“ říká Ing. Tereza Zajíčková, marketing manager, Topicrem Česká republika.

Také Andrea Vaníčková uvádí, že řadu informací například o SPF vnímala široká veřejnost dost zkresleně. „Lidé například hledají konkrétní výši SPF, aniž tuší, co jim ve skutečnosti daný údaj sděluje. Edukace, která tyto záležitosti objasňuje, a také fakta kolem UV záření, fungování UV filtrů, popis jejich vlivu na organismus a životní prostředí otvírá řadě lidí nový pohled a má vliv na výběr opalovacích prostředků,“ vysvětluje.

 

Pouhá ochrana už nestačí

Pokud jde o prodeje opalovací kosmetiky, pozici jejího silného distribučního kanálu stále mají drogerie a také hyper- a supermarkety. V lékárnách tento sortiment nakupují hlavně ti, kteří při jeho výběru chtějí využít odborné rady lékárníků, na což upozorňuje i Mgr. Jana Kundratová, Ph.D., NAOS scientific manager Czech Republic & Slovakia: „V kamenné lékárně se klient může poradit s odborníky, nechat si takříkajíc ušít na míru řešení pro svůj typ pokožky a vhodně produkty zkombinovat s běžnou péčí.“ A do lékárny v neposlední řadě míří také ti, kteří si chtějí pořídit přípravek se specifickými vlastnostmi či složením. Lidé totiž čím dál víc preferují produkty, které vedle ochrany před negativními účinky UV záření mají i další benefity nebo jsou určené pro jedince se specifickými problémy pleti a podobně. Při volbě produktu tak hraje roli například i to, jaké má hydratační vlastnosti, zda je vhodný na citlivou pokožku, případně pro křehkou dětskou pokožku a podobně.

Faktorů, které hrají při nákupu roli, je ale ještě mnohem víc. „Mezi nejdůležitější spotřebitelská kritéria výběru přípravků na opalování patří stupeň ochranného faktoru, voděodolnost výrobku a jeho textura. V posledních letech spotřebitelé kladou větší důraz i na to, aby přípravek neobsahoval parabeny a další pro tělo škodlivé chemické látky či dokonce mikroplasty,“ vyjmenovává Ondřej Šereda.

Spotřebitelé rovněž hledí i na pohodlí při aplikaci přípravků a nezanedbatelnou roli hraje i jejich cena. „Rozhodující je textura, díky níž se dá přípravek snadno aplikovat, a zároveň pocit po namazání. Přednost dostávají lehké, přitom stále ochranné textury a praktická balení,“ objasňuje Iveta Kučerová a Vendula Krejčová připojuje: „Je také třeba uvést, že důležitým kritériem je povědomí o značce a že český spotřebitel určitě vítá dobrý poměr ceny a kvality.“

Vedle samotných produktů věnují výrobci nemalou pozornost i jejich obalům. „Přípravky solární kosmetiky a dermokosmetické péče se obecně vyznačují čistým designem, ovšem s důrazem na jasnou identifikaci, že se jedná právě o prostředky na ochranu před účinky UV záření, což představuje oranžová barva. Značka Eucerin pro letošní sezonu upravila design obalů přípravků na ochranu pleti obličeje tak, aby byla jasná identifikace SPF a typu pleti či kožní indikace, na kterou je daný přípravek určen,“ popisuje Helena Pecková Vorlíčková.

Také Iveta Kučerová se zmiňuje o tom, že se jejich firma snaží barevným odlišením obalů pomoci spotřebitelům v orientaci: „Například přípravky na mastnou pokožku mají barevné odlišení formou zelené pásky.“

 

Pestrá paleta novinek

I pro letošní sezonu nachystali výrobci řadu novinek, z nichž některé mají specifické vlastnosti. Mezi ně patří například Ladival gel na obličej OF 50+ od společnosti Stada Pharma, který je speciálně vyvinutý pro pokožku náchylnou ke sluneční alergii, Mallorca akné a pro mastnou pleť se sklonem k tvorbě akné.

V dubnu se na trhu objevily dvě fotoprotektivní novinky společnosti Laboratoire Bioderma se specifickými účinky. Krycí gel-krém se zmatňujícím účinkem Bioderma Photoderm M SPF 50+ minimalizuje riziko hyperpigmentací a zároveň zesvětluje tmavé skvrny a produkt Bioderma Photoderm Spot-Age kromě širokospektrální fotoprotekce redukuje pigmentové skvrny a vrásky. „Obě novinky obsahují patent buněčné bioochrany™, který chrání naše buňky až na úroveň DNA a stimuluje přirozené ochranné mechanismy,“ podotýká Jana Kundratová.

O novince společnosti Beiersdorf s názvem Eucerin Krémový gel na opalování Dry Touch Oil Control SPF 50+ a SPF 30 Helena Pecková Vorlíčková říká: „Tento ultralehký krémový gel na opalování je nejen účinný, ale také příjemný na použití. Ihned se vstřebává, nezanechává na pokožce žádné stopy. Technologie Advanced Spectral Technology značky Eucerin poskytuje vysoký ochranný faktor proti UVA/UVB záření i obranu před vysokoenergetickým viditelným světlem. Také podporuje vlastní mechanismus pokožky na obnovu DNA a jeho technologie pro regulaci kožního mazu Oil Control se zmatňujícími pigmenty zanechává povrch pokožky okamžitě suchý na dotek, bez lepivého pocitu.“

Pro ty, kdo mají mastnou a smíšenou pleť, byl vyvinut transparentní fluid A-Derma Protect 50+. Je voděodolný, má lehkou nemastnou texturu, nezanechává po aplikaci bílé stopy na kůži a podle Michaely Davidové jde o dokonalou každodenní ochranu do města. Společnost Pierre Fabre Dermo-Cosmétique Tchèquie pak ještě uvedla na trh novinku v podobě transparentní tyčinky A-Derma Protect X-Trem SPF 50+, která chrání lokální oblasti kůže včetně jizev a tetování. Jak uvádí Michaela Davidová, přípravek je odolný vůči vodě a potu, je bez parfemace a lze ho používat již od šesti měsíců věku. Navíc je ve formě praktického balení do kapsy. Hodí se k použití i do extrémních podmínek, tedy například k vysokohorské turistice, sportu či k pobytu u moře.

Koho trápí alergická pokožka, může vyzkoušet novinky La Roche-Posay Anthelios Ultra SPF 50+ komfortní krém s nemastnou a nelepivou texturou v tónované verzi a La Roche-Posay Anthelios fluid SPF 50+ s průhlednou, lehkou a odolnou texturou.

Ti, kteří si oblíbili přírodní kosmetiku, mohou vyzkoušet opalovací mléko Naturalis Organic Beauty Bio s minerálním filtrem a SPF 30. Jak vyzdvihuje Andrea Vaníčková, má jemnou konzistenci, lehce se roztírá, nezanechává na pokožce bílý povlak ani olejový film a je šetrné k životnímu prostředí.

 

Sázka na sociální sítě

Jestli označují výrobci z hlediska prezentace svých produktů něco za stěžejní, je to komunikace s odborníky. „Zásadní je edukace lékárenského personálu. Při pravidelných školeních získává farmaceut přehled o portfoliu zaměřený na konkrétní benefity produktů, což pak předává pacientům a klientům v lékárně,“ vyzdvihuje Jana Kundratová a dodává, že velmi osvědčenou formou jsou také prezentace produktů v rámci akcí v lékárnách. Na informovanost jak odborníků, tak spotřebitelů ohledně svých výrobků a jejich kvality se zaměřuje také společnost Beiersdorf. „Situace v tomto ohledu letos není kvůli koronavirové infekci příznivá, ale v rámci možností se chceme soustředit i na populární promoční akce jak v kamenných lékárnách, tak v e-shopech. Spotřebitelé totiž v sezoně tyto akce očekávají stejně jako letní nabídky v podobě speciálních balení opalovací kosmetiky, kuponů a podobně,“ říká Helena Pecková Vorlíčková.

Prakticky všichni výrobci potvrzují, že rok od roku se v rámci osvěty zvyšuje role sociálních sítí. „Vzhledem k tomu, že v současnosti posiluje e-commerce a většina lidí využívá k nákupu on-line prodejní kanály, snažíme se propojit se spotřebiteli zejména prostřednictvím sociálních sítí, popřípadě přes influencery, kteří naše výrobky používají,“ popisuje Michaela Davidová.

Také Andrea Vaníčková potvrzuje osvědčenou úlohu sociálních sítí: „S ohledem na řadu faktorů se zaměřujeme hlavně na sociálních sítě, zejména pak na instagram a facebook, kde je velký prostor pro edukaci, komunikaci s klienty a poradenství. Nárůst počtu lidí, kteří hledají informace právě zde, je zjevný.“

Se svými zákazníky komunikuje prostřednictvím sociálních sítí i společnost Stada Pharma. „Rovněž jsme rozjeli webové PPC kampaně a dále jako každý rok plánujeme společné kampaně s lékárenskými řetězci. Nevnímáme situaci s covidem-19 negativně. I v české kotlině svítí sluníčko a umí spálit. Je ale možné, že letos spíše dojde ke změně v tom smyslu, že spotřebitelé budou upřednostňovat přípravky s nižším faktorem,“ říká Vendula Krejčová.

Každopádně platí, že kvůli koronavirové pandemii se leckteré plány související s opalovací kosmetikou musejí revidovat a tradiční akce rušit či posouvat. To je i příklad populární preventivní akce Stan proti melanomu, který se měl uskutečnit počátkem května, ale organizátoři byli nuceni ho v té době zrušit a má být posunut na pozdější dobu. Také Dny slunce spojené s kontrolou mateřských znamének mají proběhnout až v pozdějším termínu.

Markéta Grulichová

 marketa.grulichova@atoz.cz

 

VÝBĚR NOVINEK

Beiersdorf

Eucerin Krémový gel na opalování Dry Touch Oil Control SPF 50+ a SPF 30 – ultralehký krémový gel, ihned se vstřebává, nezanechává mastné či lepivé stopy na pokožce

L´Oréal ČR

La Roche-Posay Anthelios Ultra SPF 50+ – komfortní krém s nemastnou a nelepivou texturou, v tónované verzi, vhodný i pro alergickou pokožku; La Roche-Posay Anthelios fluid SPF 50+ – s průhlednou, lehkou a odolnou texturou, vhodný i pro alergickou pokožku; Vichy Capital soleil Zmatňující ochranný krém 3 v 1 SPF 50+

La Biorganica

Naturalis Organic Beauty Bio opalovací mléko – přírodní bio opalovací mléko s minerálním filtrem, SPF 30, s jemnou konzistencí, lehce se roztírá, šetrné k životnímu prostředí

Laboratoire Bioderma

Bioderma Photoderm M SPF 50+ – krycí gel-krém se zmatňujícím účinkem, minimalizuje riziko hyperpigmentací, zároveň zesvětluje tmavé skvrny; Bioderma Photoderm Spot-Age –širokospektrální fotoprotekce, která chrání nejen před UVA a UVB, ale pokrývá celé spektrum záření od viditelného až po infračervené, navíc kombinuje sílu tří účinných antioxidantů, redukuje pigmentové skvrny a vrásky

Pierre Fabre Dermo-Cosmétique Tchèquie

A-Derma Protect X-Trem Transparentní tyčinka SPF 50+ – chrání lokální oblasti kůže včetně jizev a tetování, odolná vůči vodě a potu, v praktickém balení do kapsy, bez parfemace, vhodná pro použití již od šesti měsíců věku; A-Derma Protect Transparentní fluid SPF 50+ – určen k ochraně mastné a smíšené pleti, je voděodolný a má lehkou nemastnou texturu

Stada Pharma

Ladival gel na obličej OF 50+ – speciálně vyvinutý pro pokožku náchylnou ke sluneční alergii, Mallorca akné a pro mastnou pleť se sklonem k tvorbě akné; Ladival regenerační gel na obličej po opalování – obsahuje enzym z mořských řas

 

Současná situace nahrává e-commerce

„On-line nákupy v minulosti obecně posilovaly a řada spotřebitelů si opalovací kosmetiku pořizovala v e-shopech. Zejména poslední dobou, kdy platí v souvislosti s koronavirovou infekcí nejrůznější omezujícími opatření, je ovšem zřejmý přesun mnoha lidí na on-line platformy. Po uvolnění těchto opatření se část spotřebitelů vrátí do kamenných prodejen, ale plno z nich zůstane u on-line nakupování.“

Mgr. Andrea Vaníčková, PR & marketing director, La Biorganica

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail