Vladimír Finsterle zvolen do představenstva EAMSP

Východní Evropa má poprvé v historii svého zástupce v představenstvu Evropské asociace internetových lékáren (EAMSP). Na valné hromadě 27. května 2020 byl členem představenstva zvolen PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA.

„Naše část Evropy je tak zahrnuta do diskuse o trendech a rozvoji moderních forem lékárenství. Máme čím přispět a máme se čím inspirovat,“ říká V. Finsterle, který před 20 lety založil Lékárnu.cz. Doplňuje, že svůj osobní příspěvek bude v asociaci směřovat ke konceptu telemedicíny a technologickým trendům, které přiblíží lékárenství pacientům.

EAMSP je vlivnou evropskou organizací se sídlem v Bruselu, v níž mají zastoupení největší evropští on-line lékárenští hráči, mezi nimi mimo jiné Zur Rose, Doc Morris, Chemist4u či Shop Apotheke. Členem je i slovenská iLekáreň a od září 2019 také Lékárna.cz. Asociace zastupuje zájmy svých členů a stanovila si čtyři důležité priority, například zlepšování bezpečnosti léčivých přípravků a boj proti padělkům léků a nelegálním prodejcům. Aktuálně se zabývá také diskusí o trendech lékárenského trhu po covid-19.

„Čísla mluví jasně už několik let: na internetu nakupuje léky a léčivé přípravky napříč EU už několik milionů lidí. Skokově jich v posledních měsících přibylo po opatřeních kvůli covid-19. Například v ČR prakticky ihned po omezení pohybu v rámci mimořádných opatření vlády naskočilo na internetové lékárny asi o milion zákazníků víc. Byly pro ně ideálním řešením situace, kdy museli zůstávat doma, omezit sociální kontakty, báli se nákazy. Mimochodem, podíl internetových lékáren na prodejích v segmentu volně prodejného léčivého sortimentu se za měsíc zdvojnásobil. Nyní dosahuje 8 až 10 procent a můj odhad je, že do konce roku 2022 to bude 25 až 30 procent. Tahle skoková změna preference on-line nakupování lékárenského sortimentu u zákazníků a pacientů je hozenou rukavicí pro regulovaný trh v ČR a věřím, že odpovědné orgány vyhodnotí čerstvou zkušenost s covid-19 jako jasné plus přínosům distančního výdeje léků, nastaví pravidla a v blízké budoucnosti ho vytvoří. To, že mám příležitost sdílet v EAMSP ty nejlepší nápady a myšlenky, které celý segment internetového lékárenství mohou posunout k lepší kvalitě, dostupnosti a udržitelnosti, se mi právě teď jeví jako další příležitost pro české pacienty. Všechny v EAMSP nás spojuje vize dostupnosti lepšího zdraví (Access to better health),“ říká Vladimír Finsterle.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail