Za doplatky na léky vrátila pojišťovna téměř 11 milionů korun

Za první tři měsíce letošního roku vrátila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) svým klientům za doplatky na léky 10 613 000 Kč. Bylo to o téměř 1,5 milionu korun více než za stejné období loňského roku. Zvýšil se i počet příjemců těchto vratek. Zatímco loni v prvním čtvrtletí dostalo zpět peníze 18 923 klientů, letos už to bylo 21 379 pojištěnců.

„Přeplatek za započitatelné doplatky na léky si nechává většina klientů vyplácet zpět prostřednictvím poštovní poukázky. Za první čtvrtletí bude tímto způsobem vyplaceno přes osm milionů korun a peníze bude prostřednictvím složenky inkasovat přes 16 700 našich pojištěnců,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Pojišťovna klientům doporučuje, aby si nechali zasílat přeplatky na bankovní účet: „Zvláště v současné době epidemie koronaviru se ukazuje prospěšnost bezhotovostních převodů. Především starší a oslabení lidé by se měli vyhýbat místům s vyšší koncentrací osob,“ upozorňuje Hana Kadečková.

 

Nově snížen limit i pro některé invalidní klienty

Roční limit činí 5000 Kč. Děti do 18 let včetně a pojištěnci od 65 let do 69 let mají roční limit snížen na 1000 Kč, pojištěnci od 70 let na 500 Kč. Od letošního ledna platí novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která snížila roční limit na 500 Kč i občanům s přiznanou invaliditou ve II. či III. stupni.

Zatímco senioři a děti nemusejí o přeplatky pojišťovnu žádat, občané s přiznanou invaliditou se musí o přeplatek u své zdravotní pojišťovny přihlásit a zdravotní postižení doložit. Nárok na vracení přeplatků jim vzniká ode dne, kdy se o to přihlásili. Žádost a doklady mohou zaslat e-mailem nebo poštou. „Zatím se ZP MV ČR přihlásilo 1276 klientů s přiznanou invaliditou ve II. či III. stupni. Z nich 258 již dostane od pojišťovny zpět peníze za letošní první čtvrtletí. Celková částka, kterou pojišťovna klientům s invaliditou za první čtvrtletí vrátí, přesáhla 183 000 Kč,“ dodává Hana Kadečková.

V případě, že si klient ZP MV ČR chce zkontrolovat, jaké doplatky za léky mu byly do limitu započítány, může pojišťovnu požádat o roční výpis z účtu, kde jsou jednotlivé evidované doplatky uvedeny nebo si zřídit elektronickou komunikaci a nahlédnout v počítači do svého výpisu vykázané zdravotní péče kdykoliv bude chtít. Pro mobily existuje aplikace ZP211.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail