Veletrh bioanalytiky a farmacie tentokrát on-line

Do on-line sféry se v současnosti přesouvá mnoho akcí, koncertů, workshopů a podobně. Co ale udělat s plánovaným Veletrhem bioanalytiky a farmacie, který má obvykle účast přes 500 studentů? Jde to také zvládnout on-line?

Farmacie je obor rozsáhlý a vystudovaný farmaceut nemusí pracovat jen v lékárně, ale má spoustu dalších možností uplatnění od výzkumu, přes průmysl, regulatory affairs, market access a klinickou farmacii po státní správu. Veletrhu pracovního uplatnění patří posledních 11 let v kalendáři Spolku českých studentů farmacie a Farmaceutické fakulty v Hradci Králové druhý dubnový týden. Naplánováno to bylo tak i letos. Studenti už se nemohli dočkat, až načerpají inspiraci a motivaci k dalšímu studiu, nebo si najdou zaměstnavatele, se kterým spojí po státních zkouškách svoji budoucnost. Na druhou stranu vystavovatelé byli připraveni ukázat to nejlepší, co může jejich společnost nabídnout, a proč by si měli studenti a absolventi vybrat právě jejich cestu.

Situace kolem koronaviru se nevyvíjela dobře a veletrh musel být v klasické podobě stánků vystavovatelů na půdě fakulty zrušen. Myšlenka, že by se mohl stihnout ještě na konci dubna nebo v květnu se s postupem času ukázala jako dost naivní. I přes celosvětovou pandemii studenti ale ukončí svoje studium a potřebují vědět, jaké mají možnosti uplatnění, a zároveň farmaceutické společnosti jakožto součást zdravotnického sektoru potřebují zaměstnance. Toto byly hlavní důvody, proč se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line.

Ve středu 13. května se tedy konal historicky první on-line Veletrh bioanalytiky a farmacie. Do tohoto neobvyklého projektu se zapojilo deset vystavovatelů, kteří plni očekávání, jak bude celá akce probíhat, připravovali propagační materiály tentokrát jen virtuálně. Jelikož studenti stále vypomáhali v lékárnách, aby tak zajistili primární zdravotní péči, byla akce zahájena až v podvečer, kdy se přes platformu Zoom, kterou zprostředkovala Univerzita Karlova, z pohodlí svého domova připojilo něco málo přes sto natěšených návštěvníků. Po úvodním slově organizátorů a dalších technických pokynech byli studenti rozděleni do deseti virtuálních místností, kdy každá patřila jednomu vystavovateli. Vyslechli si krátkou nabídku a představení farmaceutické společnosti a následně byl prostor na dotazy. Tímto způsobem mohli navštívit vystavovatele z řad lékárenských řetězců (Benu Lékárny, Lékárny Dr. Max, Pilulka Lékárny, Lékárny IPC), farmaceutického průmyslu a vývoje (Novartis, Fagron, Contipro), marketingu (Grandaliro) i dalších sdružení (Česká odborná společnost klinické farmacie, Mladí lékárníci). Po dvou hodinách záludných dotazů, jimž museli zástupci farmaceutických společností čelit, se začaly virtuální místnosti pomalu vyprazdňovat a návštěvníci mohli jít spát s hlavou plnou nových užitečných informací.

Tímto způsobem se podařilo vytvořit jedinečnou alternativu k prezenčnímu Veletrhu bioanalytiky a farmacie. I přesto doufáme, že ji nebude potřeba využít znovu v dalších letech a veletrh se vrátí do starých kolejí plného koridoru Farmaceutické fakulty UK, který má svoji unikátní atmosféru. Už se na to všichni moc těšíme.

Spolek českých studentů farmacie

 

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail