Prodej nepotravinářského zboží kvůli koronaviru poklesl

Podle zprávy, kterou vydal Český statistický úřad (ČSÚ), se meziročně tržby očištěné o kalendářní vlivy v březnu snížily reálně o 9,3 %, bez očištění o 8,9 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezonní vlivy meziměsíčně klesly o 12,2 %.

„Celkové maloobchodní tržby se v březnu meziročně snížily o 8,9 procenta. Vládní opatření v souvislosti s onemocněním covid-19 se projevila poklesem prodeje v některých sortimentech. Růst tržeb zaznamenaly pouze nespecializované prodejny potravin, prodejny farmaceutického a zdravotnického zboží a prodej prostřednictvím internetu. V ostatních sortimentních typech prodejen se tržby výrazně snížily. Největší pokles zaznamenaly prodejny oděvů a obuvi, jejichž tržby klesly téměř o 65 procent, prodejnám s výrobky pro sport a rekreaci klesly tržby téměř o polovinu,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezónní vlivy snížily v březnu reálně o 12,2 %, přičemž tržby za pohonné hmoty klesly o 15,8 % a za nepotravinářské zboží o 22,7 %, naopak za potraviny vzrostly o 3,2 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy snížily o 9,3 %, v tom za pohonné hmoty klesly o 17,5 % a za nepotravinářské zboží o 18,5 %, naopak za potraviny se zvýšily o 4,9 %. Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně snížily o 8,9 %. Tržby za pohonné hmoty klesly o 16,4 % a za nepotravinářské zboží o 17,1 %. Za potraviny vydali spotřebitelé o 3,9 % více než loni.

Březnové výsledky ovlivnila opatření na zamezení šíření koronaviru, kvůli nimž byla letos řada prodejen převážně nepotravinářského zboží část měsíce uzavřena nebo měla omezený provoz. Nejvýraznější meziroční pokles (o 64,9 %) se projevil v prodejnách s oděvy a obuví a v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 47,1 %). Tržby klesly také v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 29,7 %) a s výrobky pro domácnost (o 22,0 %). Tržby internetového a zásilkového prodeje vzrostly o 20,8 %. Růst tržeb vykázaly také lékárny a prodejny zdravotnického zboží (o 9,1 %). Již zmiňovaný celkový růst tržeb za potraviny připadl zcela na nespecializované prodejny (růst o 5,2 %). Specializované prodejny s potravinami zaznamenaly pokles tržeb o 17,3 %.

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 102,7 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, oděvů a obuvi, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, potřeb pro domácnost a výrobků pro kulturu, sport a rekreaci. Naopak klesly ceny pohonných hmot a počítačového a komunikačního zařízení.

Sezonně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel klesly reálně meziměsíčně o 29,3 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 31,7 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 29,5 %, v tom za opravy motorových vozidel se snížily o 26,5 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 30,3 %.

Za celé 1. čtvrtletí 2020 se v maloobchodě kromě motorových vozidel tržby očištěné o kalendářní vlivy reálně meziročně snížily o 0,7 %, bez očištění se zvýšily o 0,6 % (v 1. čtvrtletí 2020 bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o jeden pracovní den více). Neočištěné tržby za prodej potravin vzrostly meziročně o 4,1 %, naopak za prodej nepotravinářského zboží klesly o 0,8 % a pohonných hmot o 4,9 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně snížily o 15,2 %, bez očištění o 13,9 %. Neočištěné tržby za opravy motorových vozidel klesly meziročně o 11,4 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se snížily o 14,5 %.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail